24 maja 2019

Otwarcie Placu Zwycięstwa w strugach deszczu

Wiele lat trzeba było czekać, by miejsce znajdujące się w samym centrum Kuźni Raciborskiej doczekało się rewitalizacji. Dzięki determinacji władz i funduszom unijnym od 22 maja 2019 r. Plac Zwycięstwa ponownie godny jest swej nazwy.Oficjalne oddanie go do użytku połączono z uroczystościami upamiętniającymi ofiary zbrodni katyńskiej (dotąd odbywały się one w kwietniu, ale ze względu na remont placu, przesunięto je na maj). Dodatkowym punktem było ponowne odsłonięcie znajdującego się w głębi placu Pomnika Zwycięstwa Nad Faszyzmem, którego remont w całości sfinansował Instytut Pamięci Narodowej (z tego samego budżetu odnowiono również Pomnik Poległych Kuźnian w I Wojnie Światowej, który znajduje się przy kościele).


Uroczystości przebiegały zgodnie z Ceremoniałem Wojskowym Sił Zbrojnych RP. Udział w nich wzięła kompania honorowa wystawiona przez 3. Kompanię Szturmową 6. Batalionu Powietrzno-Desantowego z Gliwic. Oprawę muzyczną zagwarantowała wojskowa orkiestra z Bytomia. Uczestnikami obchodów byli parlamentarzyści, samorządowcy, służby mundurowe, środowiska kombatanckie, przedstawiciele szkół oraz organizacji pozarządowych.


- Ten moment jest dla nas ważny, dlatego, że i pomnik, który został sfinansowany przez IPN, i Dąb Katyński, która posadziła szkoła będzie upamiętniony tego samego dnia - powiedział na wstępie burmistrz Paweł Macha. Następnie europoseł Bolesław Piecha odczytał list od Jarosława Kaczyńskiego.


Odsłonięcia pomnika dokonał burmistrz Macha oraz dyrektor oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach dr Andrzej Sznajder. - W IPN przykładamy dużą wagę do symboliki i miejsc pamięci. Uważamy, że każdy pomnik, każda tablica, każda forma upamiętnienia jest pewnego rodzaju elementarzem historii Polski. Ufam, że ten pomnik wśród mieszkańców Kuźni Raciborskiej na zawsze utrwali prawdę historyczną o Polsce jako kraju, który przeciwstawił się agresji dwóch totalitaryzmów: nazistowskiego i sowieckiego. Jako kraju, który był ofiarą tych napaści - powiedział dyrektor katowickiego oddziału IPN.     
                      

Zaplanowana na blisko dwie godziny uroczystość z powodu ulewnego deszczu została skrócona do minimum i ograniczyła się do złożenia kwiatów oraz zniczy pod Pomnikiem Zwycięstwa, a także Dębem Katyńskim upamiętniającym zamordowanego w 1940 r. w Katyniu płk. Hugona Mijakowskiego. Wieniec i znicz został złożony także w imieniu premiera Mateusza Morawieckiego.


Po zakończeniu części oficjalnej Pani poseł Izabela Kloc przekazała strażakom z Rud kluczyki do nowego wozu bojowego. W trakcie wydarzenia kluczyli do nowego samochodu strażackiego z rąk poseł Izabeli Kloc odebrali ochotnicy z Rud. Ostatnim punktem obchodów było uruchomienie podświetlanej fontanny, która stanowi centralny punkt zrewitalizowanego Placu Zwycięstwa w Kuźni Raciborskiej.


Uroczystości przy Dębie Katyńskim odbywają się od 2009 r, kiedy Szkoła Podstawowa im. Jana Wawrzynka przystąpiła do akcji sadzenia Dębów Pamięci w ramach programu "Katyń… Ocalić Od Zapomnienia". 


Bartosz Kozina

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz