28 października 2013

Chcą wyremontować jeszcze niejeden nagrobek

W związku ze zbliżającym się Świętem Zmarłych w dniach 31 października - 2 listopada przed bramą cmentarza parafialnego w Kuźni Raciborskiej odbędzie się kolejna zbiórka pieniędzy na rzecz ratowania zabytków architektury cmentarnej.Będzie to już ósma tego typu akcja, której organizatorem od początku jest Towarzystwo Miłośników Ziemi Raciborskiej. W przedsięwzięcie - poza członkami kuźniańskiego koła TMZR - włączą się uczniowie miejscowego gimnazjum, a także osoby niezrzeszone.

O kontynuowaniu zbiórki zdecydowano na ubiegłotygodniowym zebraniu TMZR. Punkt dotyczący kwesty wszedł w porządek zebrania ze względu na pojawiające się od pewnego czasu wątpliwości nad sensem prowadzenia kolejnych zbiórek funduszy na wspomniany cel. W trakcie dyskusji padło wiele ważnych argumentów, w których uczestnicy zebrania opowiedzieli się za kontynuacją kwesty, zwłaszcza że - z uwagi na udział uczniów – jest to budowanie postawy wychowawczej wśród młodego pokolenia kuźnian.


Zebrane w tym roku datki zwiększą zgromadzoną do tej pory pulę pieniędzy, które zostaną przeznaczone na ukończenie prac renowacyjnych przy Kolumnie Maryjnej z 1899 r., znajdującej się w centralnej części kuźniańskiej nekropolii. Przypomnę, że prace przy wspomnianym obiekcie rozpoczęły się 19 października. Do tej pory udało się oczyścić obelisk z kilku warstw farby, doprowadzając do uzyskania czystego materiału, z którego został on wykonany (piaskowiec). Ze szczytu kolumny zdjęto również krzyż z figurą Chrystusa. Ta część kolumny przechodzi obecnie proces konserwacji z uwagi na fatalny stan, w jakim się znajdowała.


Licząca 114 lat kolumna będzie już kolejnym obiektem wyremontowanym dzięki funduszom zebranym w trakcie dorocznej kwesty. Szacunkowy koszt renowacji pomnika wahać się będzie w granicach 8,5-9 tys. zł.

Zbiórka trwać będzie trzy dni. Kwestujących będzie można spotkać z puszkami w następujących godzinach: 31 października w godz. 16:00-19:00, 1 listopada w godz. 8:00-20:00 i 2 listopada w godz. 10:00-16:00. Podobnie jak w minionych latach każdy darczyńca w zamian za wrzucony datek otrzyma pamiątkową cegiełkę przedstawiająca jeden z wyremontowanych obiektów.

Poniżej publikujemy kilkuminutową kompilację obrazującą zarówno przebieg ubiegłorocznej zbiórki, jak i zliczanie zebranych pieniędzy. Dodatkowo zamieszczamy wiersz autorstwa Alojzego Sęka, nawiązujący do naszego cmentarza.


Bartosz Kozina

***

Nasz Kuźniański Cmentarz

Niewielkie  poletko, a  ogrom  historii
Najstarszych  pokoleń, też  ostatnich  lat...
Ludzi... co dni wiedli i w bólu, i w glorii,
A każdy po sobie zostawił swój ślad.

Ale wielu naszych ojców, synów, braci
Nie ma tu swych grobów. Ten okrutny los
Zgotowali ludziom szaleńcy i kaci,
Przez swojej piekielnej nienawiści stos.

Wśród zniczy pamięci świecących dokoła
W podzięce swym bliskim za kraj nasz i dom
Słyszymy, jak przeszłość głosem Zmarłych woła:
Stop wojnom - człowieku! Pokój czyń swym dniom!

+ + +  + + +  + + +

Nawet mały cmentarz wielką lekcję daje,
Kim jest człek dla bliźnich, kim powinien być,
By Ziemię poddaną czynić sobie wzajem
I z czystym sumieniem w zgodzie z Niebem żyć!

Alojzy Sęk

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz