27 października 2013

Radny apeluje o przyspieszenie prac nad modernizacją skrzyżowania

Nie od dziś wiadomo, że przejście dla pieszych na skrzyżowaniu ulic Klonowa / Raciborska / Działkowców jest oznakowane nieprawidłowo. Starania o zmianę trwają już jakiś czas, jednak jak dotąd nie przyniosły skutku. W sprawę postanowił osobiście zaangażować się jeden z naszych radnych, wysyłając list m. in. do Zarządu Dróg Wojewódzkich w Katowicach. Jego treść dotarła również na adres naszej redakcji.List otwarty

Jako obywatel, radny, a przede wszystkim ojciec jestem zaniepokojony lekkością traktowania pewnych spraw i brakiem zwykłego ludzkiego podejścia do problemu przez współczesnego urzędnika.

Wymiana pism, tłumaczenie się prawem, czyli tworzenie swoistego du...chronu, to syndrom urzędniczy (ten zwrot nie dotyczy wszystkich; cieszę się, że jest jeszcze wielu poczciwych z sercem urzędników). Bo jak można nazwać sytuację, kiedy starania o przejście dla pieszych przy szkole w Kuźni Raciborskiej przy ul. Arki Bożka trwały pięć lat, o chodnik w Jankowicach trwają 8 lat? Nie chcę, aby przejście ul. Raciborska / Klonowa w Kuźni Raciborskiej - będące głównym dojściem do szkoły dla dzieci z tej strony miasta budowało się tyle samo, bo moje dzieci, moich sąsiadów i przyjaciół nie doczekają tego w tej szkole.


Projekt złożony przez gminę czekał na pochylenie się przez urzędników Zarządu Dróg przez 8 miesięcy. Droga korespondencyjna zwrotna do Urzędu Miasta w Kuźni Raciborskiej następne 3 miesiące - odrzucono. Jeżeli projekt znajdzie akceptację urzędniczą, to w tym tempie następny projekt zostanie sfinalizowany w 2015 roku. Do tego czasu moja starsza córka będzie już gimnazjalistką, druga pójdzie do klasy 3, a córka sąsiadów kończyć będzie podstawówkę ("kocham polskiego urzędnika i jego procedury").

Szanowny Urzędniku! Czy nie należałoby zaproponować alternatywnego rozwiązania i przygotować w międzyczasie odpowiednie zabezpieczenia przewidziane w prawie, jak podświetlane znaki czy inne? Nie, bo po co? Dzieci będą chodziły po przejściu dla pieszych, niemającego żadnego odbicia w polskim kodeksie ruchu drogowego (środek skrzyżowania). A może na bezpieczeństwie zaoszczędzimy trochę kasy w dobie "kończącego się kryzysu" i pomyłek ministrów finansów i transportu.


Takich skrzyżowań, poboczy, chodników i innych problemów ludzkich spychanych na dalszy plan w naszym regionie jest wiele. Szanowni Urzędnicy! Te miejsca są priorytetowe, bo od nich zależy bezpieczeństwo NASZYCH DZIECI.

W liście powyższym nie wskazuję i nie stawiam pod ścianę winnych, bo to nie moja rola, ale ukazuję problem, który istnieje, a który jest do rozwiązania. Tylko dzięki poważnemu, ludzkiemu podejściu do sprawy, a nie wiecznemu tłumaczeniu się prawem. Prawo jest dla ludzi i trzeba go stosować, tak aby rozwiązać problem, a nie wrzucić go w kąt, pozostawiając ludzi z problemem. Przypomnę, że wyżej wymienione skrzyżowanie było już świadkiem wypadku i wielu sytuacji krytycznych. Czy czekacie na drugi - znacznie poważniejszy?

Bernard Kowol

7 komentarzy:

 1. a czy pan kowol nie mieszka niedaleko????? tak???? światkiem??? co boi sie sie o swoje pociechy za.....radny

  OdpowiedzUsuń
 2. proszę zobaczyć nową frogę co zrobili już studzienki się zapadają normalnie genialnie zrobiona droga

  OdpowiedzUsuń
 3. czyzby za niedlugo wybory? ze teraz kazdy chce blysnac jakims pomyslem ? i oczywiscie musza zostac na nastepna kadencje zeby dopilnowac realizacji swojego pomyslu.jak tak mu zalezy na tym skrzyzowaniu to niech chociaz te liscie pozgarnia.zenada

  OdpowiedzUsuń
 4. Ludzie! Co się z wami (nami) dzieje?Zaraza 'macierewizmu" się
  rozszerza,czy co? Literowy błędzik w tekście to dla " życzliwego "
  jest ważniejszy od bezpieczeństwa ludzi? Ten problem mógl postawić każdy kuźnianin. Nasz radny,jak widać' stara się o załatwienie sprawy już dłużej. Trzeba mu pomóc,ale nie w ten sposób>szara mysz<

  OdpowiedzUsuń
 5. A może radni zajeli by się dojazdem naszej młodzieży do Rybnickich szkół !!!!!

  OdpowiedzUsuń
 6. a co kogo obchodzi dojazd do rybnickich szkół? jak ktoś chce chodzić do szkoły w rybniku, gliwicach czy warszawie to niech sam się martwi o dojazd.

  OdpowiedzUsuń