14 marca 2014

Nagroda za dobrą pracę czy niedźwiedzia przysługa? [VIDEO]

Ustalenie wynagrodzenia Burmistrza Miasta Kuźnia Raciborska było jednym z punktów obrad ostatniej sesji Rady Miejskiej, która odbyła się w czwartkowe popołudnie w Sali Ślubów USC.
Stosunkiem głosów 11 "za" do 3 "wstrzymujących się" (R. Kasprzyk, A. Skórka i B. Kowol; jeden radny był nieobecny) rada zadecydowała o podniesieniu burmistrz Ricie Serafin pensji o 560 zł brutto ( z 9280 do 9840).


Przypomnijmy, że wynagrodzenie burmistrza składa się z czterech składników: a) wynagrodzenia zasadniczego, które - zgodnie z przepisami dla gmin do 15 tys. mieszkańców może być zawarte w kwotach od 4200 do 5900 zł; b) dodatku funkcyjnego, który - w przypadku burmistrza Kuźni Raciborskiej - może wynosić maksymalnie 1900 zł; c) dodatku specjalnego - może on zawierać się w granicach od 20 do 40 % sumy wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego oraz d) dodatku za wieloletnią pracę, czyli 20 % wynagrodzenia zasadniczego.

Wyszczególniając każdy z tych punktów, od teraz burmistrz Serafin otrzyma (mowa o kwotach brutto): a) wynagrodzenie zasadnicze - 5400 (dotąd 5000 zł); b) dodatek funkcyjny - 1900 (bez zmian); c) dodatek specjalny - 1460 (dotąd 1380); d) dodatek za wieloletnią pracę - 1080 (dotąd 1000 zł). Razem daje to kwotę w wysokości 9840 zł.

Materiał przygotowali: Jacek Gąska i Bartosz Kozina

31 komentarzy:

 1. Jasne mało tego że zarabia 3 razy tyle ile średnia krajowa w gminie prawie nie robi , i jeszcze cisnąć jej do kieszeni

  OdpowiedzUsuń
 2. Jakie ona miliony zdobyła dla gminy?? To gdzie one są?? Poszły na ten remont skrzyżowania przy Unikacie i kawałek nowego asfaltu aż do przedszkola [sic!] Kuźnia biednieje z każdym dniem, coraz brzydsza, bez perspektyw, z ładnego miasteczka w ciągu kilku lat przeobraziła się w zabitą dechami dziure. Ja wiem że to nie tylko wina p. burmistrz ,ale po to została wybrana żeby jakoś zahamować ten powolny upadek, a wydaje mi się że nic tak naprawdę nie robi w kierunku poprawy życia ludzi już nie tylko w Kuźni, ale i w całej gminie...

  OdpowiedzUsuń
 3. od kazdego po 20% od zarobku i sie rztje a gmina nie ma na nic
  likwiduja piaskownice bo kotki sikaja place zabaw jak na lekarstwo a ona tylko dba o siebie i tych to daja 20%i jakos sie kreci .Niedługo nowe wybory to napisza ile gmina miala budzetu a ile strat a o pensjach darmozjadow nic nie napisza a siedzi ich tam w kazdym pokoju po 3lub 4 osoby
  A jak cos załatwic to niema komu

  OdpowiedzUsuń
 4. W czasach, kiedy ludzie tracą pracę(Rafamet), a rynek jest coraz trudniejszy, szczególnie dla młodych, którzy bez perspektyw odlatują z rodzinnego gniazda, ludzie będący na "świeczniku" powinni solidarnie z całym umęczonym społeczeństwem powiedzieć:"Nie dziękuję" ja też mam tylko jeden żołądek.
  Każdy z nas jest zobowiązany aby dawać dobry przykład, szczególnie kiedy jest widoczny przez całe lokalne społeczeństwo, ale po co ta mowa, skoro jutro pojawią się nowe sensacje i o tym już nikt nie będzie pamiętał........a
  ludzie dalej będą robić to co im wychodzi najlepiej.

  OdpowiedzUsuń
 5. Skoro pieniądze oraz czas uchwały są tak bardzo krępującym tematem dla pani burmistrz(tak wynika z jej wypowiedzi ), to dlaczego tak poprostu i zwyczajnie skromnie I taktownie (sprawdź - słownik wyrazów obcych)nie odmówiła tej gratyfikacji biorąc pod uwagę kryzys i zapaść w finansach Gminy.Zawsze można jeszcze coś zamknąć np.szkołę lub przedszkole aby napewno zostało na pobory dla urzędników.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ludzie !!! Nic przecież nie stoi na przeszkodzie, żebyś jeden z drugim kandydował na burmistrza, jeżeli masz spełnione warunki ku temu, albo poszukaj takiej osoby, która zarządzi lepiej... :) nie miejcie pretensji do osoby, którą sami wybraliście !!!! Trzeba było kształcić się i droga do kariery byłaby otwarta...miałbyś też wynagrodzenie w wysokości 9840 zł :) A co TY zrobiłeś, żeby w Kuźni żyło się lepiej ??? Czy chociaż powiedziałęś włodarzom, czego oczekujesz od nich, żeby było lepiej...każdy ma prawo iść na posiedzenie sesji Rady, zgłosić wnioski i propozycje. A więc do dzieła kochani niezadowoleni Kuźniczanie... postarajmy się sami wziąć czynny udział , żeby było lepiej.
  Miłego weekendu !!! Pogoda nie najlepsza, będzie czas na przemyślenia w domowym zaciszu :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Włodarze dostali od opozycji w trakcie wyborów gotowy program reform i wciągu tej kadencji nie zrealizowali z niego ani jednego punktu.Myślę, że im nie zależy na robieniu czegokolwiek poza sprawowaniem władzy.Zostało więc powiedziane i napisane ale słuchać i chyba czytać nie potrafi zwłaszcza jeden z nich, ciągle ten sam od kilkunastu lat i osobiście odpowiedzialny za zapaść Gminy- Główny hamulcowy.Gdyby Rudy Wielkie po raz kolejny wystawiły i wybrały tego samego człowieka, wtedy należałoby pozwolić im na oderwanie oraz życzyć wszystkiego najlepszego naszym nowym sąsiadom o innym pomyśle na "rozwój".Myślę jednak i mam nadzieję, że Rudzanie też mają powoli dosyć braku perspektyw.

   Usuń
 7. Ja dodam tylko tyle... Popieram przedmówcę w kwestii dotyczącej wyboru! Sama głosowałam na Pana Pawła, który, moim zdaniem byłby najlepszym kandydatem na owe stanowisko. Dlaczego? Kto pamięta debatę wyborczą?!Umiał słuchać?! To pamięta słowa wypowiedziane ,,(..)I ja siłą rzeczy muszę podpisać budżet, którego sam nie napisałem, co jest dość niewygodne dla mnie i będę miał bardzo, bardzo ograniczony czas tutaj do tego, aby się temu budżetowi przyjrzeć. Nie będzie to łatwa decyzja. Wolałbym, żeby to poprzednik podpisywał i wziął za to odpowiedzialność, no ale nic, będę musiał spróbować zbudować większość w radzie, poprzestawiać te najważniejsze cyferki na tym budżecie, [wzrok skierowany na p. Ritę (lekki uśmiech) ] (...)'' Ludzie! Słuchacie,a nie słyszycie, patrzycie, a nie widzicie. Poza tym, Pani burmistrz- robi czy nie robi. Jest osobą obrotną!Wie co, gdzie,jak,po co,dlaczego. -myślę, że akurat za to, ta premia się Jej należy. POZDRAWIAM!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za pamięć.Cyfry w budżecie i sposoby korekt na nich przeprowadzanych w ciągu roku do których się Pani odnosi są rzeczywiście inną bajką.W prasie kilka tygodni temu(Nowiny) czytałem o "drabnej" ( 1 milion złotych) korekcie w tym dokumencie wprowadzonej bez konsultacji i na chybcika ze społeczeństwem gminy Kuźnia Raciborska, siłą głosów tej samej co zwykle grupy radnych pod przewodnictwem mędrka z Rud.Ten ostatni obrażał przy okazji Panią Mariolę za brak aprobaty w dyskusji na temat zasadności kolejnej absurdalnej inwestycji w Rudach,używając słów typu idiota w stosunku do kobiety.Ten nasz miejski lokalny parlament od lat przypomina Białoruśa a tego typu wycieczki personalne w normalnym towarzystwie premiowane są przynajmniej reprymendą a wśród meższczyzn czym innym.Nasi "parlamentariusze" dostają tyle na ile sobie pozwolą.
   Paweł Macha

   Usuń
  2. byli tacy którzy głosowali zgodnie z rozsądkiem, czyli przeciw uchwale, szkoda że to ta sama czwórka "boroków", ale lepiej być borokiem, niż grać na dwa fronty dla hamulcowego.

   Usuń
 8. A co z rubryka o urodzeniach i zgonach???????????????????????????

  OdpowiedzUsuń
 9. śmieszne zagranie

  OdpowiedzUsuń
 10. Typowe myślonka niektórych ; " Podwyżka należy się mnie i tobie.! Ale nigdy jej ani jemu!!! Zasiedzenie ( już długie ) i brak samokrytycyzmu ( chyba nie straszna pazerność )
  może Panią Ritę b. dużo kosztować.Dała się 'wpuścić w maliny"
  dwójce radnych-konkurentów do stołka.Nikt mądry na kilka miesięcy przed wyborami nie stara się o podwyżkę płacy,jeśli zamierza kandydować.Wie o tym dobrze konkurentka.Brawo dla trójki radnych - myślących."Serdeczni przyjaciele"mogą też
  roz- dziobać.Albo się do tego przyczynić.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 100% racji i logiki !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

   Usuń
 11. Sami sobie ten los zgotowaliście..... Żałosne i śmieszne. Jacy wyborcy wybierają tak nie zaradną kobietę. Przecież ona sama nie ustąpi. To nie politycznie!

  OdpowiedzUsuń
 12. och wy boroki jedne, kiedy wreszcie zrozumiecie że problem leży w naszych pieleszach. Dopóki reprezentować nas będą radni z ..... Raciborza, albo związani np. z Dziergowicami nigdy nie będą mieli czasu zająć się naszymi sprawami w Kuźni.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Są tacy którzy na ulicy i w pracy są "patryjotami lokalnymi" Kuźni, a na sesji budowa kolejnych inwestycji w Rudach jest dla nich priorytetem, wieści niosą że hamulcowy z Kuźnianina zrobi kandydata na Burmistrza, tak rudy będą miały i Przewodniczącego i Burmistrza lub V-ce

   Usuń
  2. komuś zależy, aby ci którzy krzyczą głośno się uciszyli

   Usuń
 13. Są jeszcze tacy ,którzy mieszkają w Kuźni a od lat i zachowują się tak, jak gdyby byli z za miedzy jedząc z ręki hamulcowemu.Miejmy nadzieję , że takich też nie wybiorą.Czas przewietrzyć te zatęchłe klimaty i posłać to klakierstwo w diabły.

  OdpowiedzUsuń
 14. Ciekawe kto będzie startować w nadchodzących wyborach.
  Przydał by się dział wyborczy na portalu.
  Jacyś kandydaci na burmistrza czy radnych powinni się powoli ujawniać wyborcom.

  OdpowiedzUsuń
 15. p.Kasprzyk, p. Kowol, p. Sabinka - to przecież I liga kandydatów na burmistrza. II liga to p. obecna burmistrz. A ekstraklasa to: Mariuszek, Skurka, Boguś Wojtanowicz, Mariolka. mamy ich całą plejadę. Aha, zapewne jest jeszcze ten ciągle nieobecny marynarz. No to mamy plejadę gwiazd. za nikogo nie trzeba sie będzie wstydzić. Miasto będzie kwitło, kwitło aż ..... przekwitnie,

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czasami jestem, najczęściej wtedy kiedy nie trzeba ;-(,ale czasem wtedy kiedy trzeba też ;-).Mam nadzieję, że gram w Pani/Pana extraklasie i to w ataku ;-).Pozdrawiam Paweł Macha(marynarz)

   Usuń
  2. Wydaje mi się że ci co prześwietlili, co nieco tą ekstraklasę, to podziękują za ten śmieszny układ i powędrują swoja drogą, bo jak można bić głową o ścianę, kiedy i tak skończy się wynikiem 3 lub 4 / 12, a poza tym część władzy wykonawczej, też daje wiele do życzenia Kuźnianin z przekonania

   Usuń
 16. Jeszcze są kandydaci za lasuuuuu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W kuźni są też tacy radni którzy od lat są "za lasem przy każdej okazji"

   Usuń
 17. Może główny hamulcowy będzie walczył o stołek burmistrza? W końcu zna się na "wszystkim najlepiej".

  OdpowiedzUsuń
 18. Ten facet woli "wyjmować gady cudzymi rękoma" i wie , że nie ma szans w konfrontacji bezpośredniej. Woli terroryzować z tylnej ławki i to ciągle tych samych bez kręgosłupa i samodzielnie działającej głowy. Miejmy nadzieję , że młodzi ludzie z Rud i Jankowic postawią szlaban jego opcji "rozwoju" na skansen.

  OdpowiedzUsuń
 19. On ma od tego ludzi i to głęboko zakamuflowanych, a dla niego obecna sytuacja kiedy rządzi nie odpowiadając za nic jest idealna i będzie się jej trzymał wszystkimi siłami.

  OdpowiedzUsuń
 20. Więc poco nam taki burmistrz skoro i tak rządzi Pan Hamulec

  OdpowiedzUsuń
 21. wkurzające jest to ,że zawsze i wszędzie KASA jest na pierwszym miejscu.Tylko o to potrafi zadbać pani burmistrz i tylko o tym pamięta....szkoda,że nie pamięta by odpisać na listy mieszkańców,by zareagować na ich prośby.Grunt to 'G' robić i mieć gruby portfel.Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń