08 listopada 2021

XVI kwesta w Kuźni Raciborskiej jednym z tematów "Aktualności" TVP3 Katowice

W dniach 31 października i 1 listopada przed bramą cmentarza parafialnego w Kuźni Raciborskiej już po raz 16. odbyła się kwesta na rzecz ratowania zabytków architektury cmentarnej. Temat znalazł się również w "Aktualnościach" TVP3 Katowice.


Organizatorem zbiórki było kuźniańskie koło Towarzystwa Miłośników Ziemi Raciborskiej. Tegoroczna kwesta - po rocznej przerwie, kiedy to z powodu zagrożenia epidemicznego zamknięte zostały bramy cmentarzy - była powrotem do poprzednich zbiórek, jakie przeprowadzano przed bramą miejscowej nekropolii. W ubiegłym roku TMZR zdecydowało się na zbiórkę on-line (darczyńcy mogli wpłacać środki na podany wcześniej nr konta bankowego). Ten rodzaj przedsięwzięcia zamknął się kwotą 544,49 zł.

Przed kamerą TVP3 Katowice wystąpiła przewodnicząca kuźniańskiego koła TMZR Halina Wyjadłowska

Wzmiankę o kweście w Kuźni można zobaczyć pod tym linkiem (od 4 min 36 s)

W akcję zbierania funduszy włączyli się nie tylko członkowie Towarzystwa, ale również uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Wawrzynka w Kuźni Raciborskiej oraz osoby niezrzeszone - łącznie 21 osób, wśród których znaleźli się: Halina Wyjadłowska, Brygida Sokół, Marta Rygielska, Bernard Kowol, Janina Chrapacz-Koloska, Sabina Chroboczek-Wierzchowska, Karolina Wierzchowska, Arkadiusz Mróz, Katarzyna Mróz, Maciej Kozina, Bartosz Kozina, Hanna Salamon, Lena Marek, Wiktoria Jurusik, Mikołaj Powroźnik, Karolina Buchta, Agata Kruszelnicka, Oliwia Szwamberger, Martyna Ganus, Nicola Knura i Julia Nakielska.

W ciągu dwóch dni do puszek wolontariuszy wpadło w sumie 4914,42 zł. Poza złotówkami - znalazły się tam także waluty obce m. in. euro, szwajcarskie franki oraz czeskie korony. Warto w tym miejscu podkreślić, że po 15 latach zbiórki, łączna kwota, jaką zebrano na cel renowacji zabytkowych pomników wyniosła ponad 67 tys. zł.

oprac. BK

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz