18 października 2021

Kinga Apollo i Sabina Chroboczek-Wierzchowska uhonorowane medalami Straży Granicznej

Medalem Zasłużonego Dla Śląskiego Oddziału Straży Granicznej zostały w Dniu Edukacji Narodowej uhonorowane Kinga Apollo i Sabina Chroboczek-Wierzchowska z kuźniańskiej podstawówki. To podziękowanie za wieloletnią współpracę.


Nadanie odznaczeń odbyło się w trakcie uroczystej akademii z okazji Dnia Nauczyciela, które tego dnia zorganizowano w hali sportowej przy Szkole Podstawowej im. Jana Wawrzynka w Kuźni Raciborskiej. Medale przekazali funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej im. nadkom. Józefa Bocheńskiego w Raciborzu.


Przyznanie tych wyjątkowych odznaczeń, to efekt wieloletniej współpracy, jaka nawiązana została pomiędzy szkołą w Kuźni a placówką straży w Raciborzu. - Współpraca zaczęła się od posadzenia Dębu Katyńskiego, przy którym co roku odbywają się uroczystości związane z upamiętnieniem zbrodni katyńskiej, a na które zapraszamy przedstawicieli wszystkich służb mundurowych, w tym funkcjonariuszy Straży Granicznej. Potem doszedł festyn z okazji Dnia Św. Marcina, gdzie mundurowi z oddziału w Raciborzu pojawiają się z trenażerem, na którym dzieci mogą trenować celność strzelania - mówi dyrektor Kinga Apollo.


- Funkcjonariusze wspierają nas przy organizacji rozmaitych przedsięwzięć, wśród których wymienić można choćby wspomnianą paradę św. Marcina, wojskowe capstrzyki czy uroczystości pod Dębem Katyńskim - podkreśla z kolei Sabina Chroboczek-Wierzchowska, która zwraca jednocześnie uwagę na to, że także uczniowie włączają się we współpracę, przygotowując np. w ramach godzin techniki kotyliony na święto Straży Granicznej. - Byliśmy z młodzieżą na zwiedzaniu placówki straży, koncertach itp. I miłe to jest, że Straż Graniczna zwraca uwagę na to, co dzieje się u młodych pokoleń, że dbamy o to, aby uczniowie wiedzieli, czym jest Straż Graniczna, gdzie jest jej siedziba i jak nam pomaga. Możemy zawsze na nich liczyć - dodaje nauczycielka języka niemieckiego.


Wręczenie odznaczeń było dla obu pań niespodzianką. - Zaskoczenie było przeogromne, bo absolutnie się nie spodziewałam takiego wyróżnienia. Panowie przyszli przed apelem, myślałam, że ich obecność związana jest ze świętem edukacji i chcą złożyć nam życzenia przed całym audytorium. Przeżyłam ogromną niespodziankę, było mi bardzo miło. Na pewno do głowy by nam nie przyszło, że w taki sposób możemy zostać uhonorowane - zaznacza dyrektor kuźniańskiego Wawrzynka. - Ja również nie spodziewałam się takiego wyróżnienia. Jest mi niezmiernie miło. To jest ogromny zaszczyt - powiedziała nam z kolei S. Chroboczek-Wierzchowska.

Bartosz Kozina; fot. SP Kuźnia Raciborska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz