20 maja 2017

W ZSO podsumowano edukacyjny projekt pn. "Filary naszej demokracji"

18 maja w ZSO w Kuźni Raciborskiej odbyło się podsumowanie edukacyjnego projektu gimnazjalnego "Filary naszej demokracji", w ramach którego grupa 50 gimnazjalistów uczyła się zasad i historii demokracji, brała udział w lekcjach obywatelskich oraz poznawała pracę samorządowców i parlamentarzystów.


W październiku 2016 r. miały miejsce spotkania w Urzędzie Miejskim w Kuźni Raciborskiej oraz Starostwie Powiatowym w Raciborzu. Uczniowie w ramach wizyt poszerzali swoją wiedzę z zakresu wiedzy o społeczeństwie. Mieli też bezpośrednią możliwość rozmowy z burmistrzem Pawłem Machą, starostą raciborskim Ryszardem Winiarskim i wicestarostą Markiem Kurpisem. Zwiedzili też Zamek Piastowski i brali udział w lekcjach muzealnych.


Kolejnymi etapami w ramach realizacji projektu był Samorząd Województwa Śląskiego oraz Parlament. W Urzędzie Marszałkowskim młodzież z Kuźni Raciborskiej spotkała się z przewodniczącym Sejmiku Wojewódzkiego Grzegorzem Wolnikiem, a dzięki uprzejmości i życzliwości pani poseł Gabrieli Lenartowicz, zwiedziła gmach Sejmu, poznała jego historię i dowiedziała się wiele o pracy parlamentarzystów.


Koordynatorami projektu byli Sabina Chroboczek-Wierzchowska oraz Kazimierz Szczepanik. Podsumowanie projektu zaszczycili swoją obecnością wszyscy zaangażowani samorządowcy i politycy, przyjaciele szkoły oraz rodzice uczniów.


Młodzież przygotowała prezentacje dotyczące historii demokracji, struktury administracyjnej oraz pokaz slajdów z wycieczek i spotkań.


Był to pierwszy tego typu projekt na raciborszczyźnie, wymagał dużego zaangażowania uczniów, rodziców, nauczycieli oraz przychylności władz samorządowych i polityków. Dziękujemy im wszystkim za pomoc w realizacji, poświęcony czas, życzliwość oraz chęć podzielenia się swoja wiedzą i doświadczeniem.


Materiał nadesłany

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz