21 maja 2017

"Śladem figur św. Jana Nepomucena po Gminie Kuźnia Raciborska" [FILM]

21 maja w Kościele katolickim przypada liturgiczne wspomnienie św. Jana Nepomucena, czeskiego duchownego i męczennika. W czerwcu 2016 r. w MOKSiR odbyła się premiera filmu dokumentalnego poświęconego figurom Nepomucena, znajdujących się w naszej gminie. Zapraszamy do zapoznania się z ich historią.

Autorem filmu, do którego ujęcia rozpoczęły się jesienią 2015 r., a zakończyły wiosną 2016 r. jest Bartosz Kozina. Do filmu powstał również scenariusz, który wraz z obrazem i piękną, barokową muzyką tworzy nie tylko wspaniałą lekcję historii, ale jest również elementem promującym naszą gminę. W produkcji pojawiają się aktualne ujęcia pomników i figur, a także wiele zdjęć archiwalnych.


Film jest również próbą odpowiedzi na pytania, skąd wzięła się popularność oddawania czci Janowi Nepomucenowi na naszych ziemiach, symbolem czego są atrybuty świętego (krzyż, gałązka lub liść palmy, aureola złożona z pięciu gwiazd, czy palec przy ustach) oraz kto był autorem czy fundatorem rzeźby.

Dokument i cała otoczka związana z jego premierą nie doszłaby do skutku, gdyby nie szeroka i życzliwa pomoc udzielona autorowi filmu. Z tego względu ogromne podziękowania kieruję do: ks. dr. Andrzeja Pyttlika - proboszcza parafii św. Marii Magdaleny w Kuźni Raciborskiej, ks. Jana Rośka - dyrektora Ośrodka Formacyjno-Edukacyjnego w Rudach, dr. Bogdana Klocha - dyrektora Muzeum w Rybniku, Aleksandry Grabiec (Muzeum w Rybniku), Michała Fity - dyrektora Miejskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Kuźni Raciborskiej, Jacka Gąski i Anny Kijek (MOKSiR w Kuźni Raciborskiej), Adriana Juraszka - sołtysa Budzisk, Henryka Machnika - sołtysa Jankowic, Marceliny Waśniowskiej - sołtysa Turza oraz Adriana Szczypińskiego, Grzegorza Dubiela, Anny Długosz, Adama Panka, Aleksandry Bartoń, Adama Ciocha, Anny Rolskiej, Marcina Gałuszki-Biernackiego, Grzegorza Tomasiaka i Macieja Koziny.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz