12 stycznia 2017

Ptasia grypa w sąsiedztwie naszej gminy. Wstrzymano akcję likwidacji drobiu w Budziskach i Rudzie [AKTUALIZACJA]

W związku z wystąpieniem ognisk wirusa ptasiej grypy w województwie opolskim, na początku roku Budziska w gminie Kuźnia Raciborska zostały objęte kwarantanną. Wczoraj (11 stycznia), sołtys Budzisk, powołując się na decyzję wojewody, przekazał informację, że wszystkie kury, gęsi i kaczki mają zostać wybite. Pospiesznie zwołano zebranie mieszkańców i lekarza weterynarii.


Po trwającym niemal trzy godziny zebraniu, które - jak informuje sołtys Adrian Juraszek - miało dość burzliwy przebieg, zapadła decyzja, że likwidacja drobiu zostaje wstrzymana. O tym, że z dnia na dzień mieszkańcy Budzisk i Rudy mają się pozbyć przydomowego inwentarza, dowiedzieli się wczoraj z informacji pojawiających się w mediach. Podniósł się raban; mieszkańcy na zebraniu mówili, że skoro do tej pory w sąsiednich gminach nie podjęto akcji mającej na celu likwidację drobiu, to dlaczego ma  to mieć miejsce w Budziskach i Rudzie? - Podejrzewam, że sprawa ucichnie tak szybko, jak się pojawiła. Nie ma u nas żadnego ogniska ptasiej grypy, więc i decyzja jest kompletnie niezrozumiała - mówi sołtys Budzisk.

Tymczasem na stronie Urzędu Miejskiego pojawił się komunikat burmistrza Pawła Machy: "Niniejszym informuję, że Powiatowy Lekarz Weterynarii w Raciborzu podjął decyzję o tymczasowym wstrzymaniu czynności w zakresie likwidacji stada drobiu na terenie Gminy Kuźnia Raciborska w sołectwie Ruda i Budziska, do czasu synchronizacji działań z województwem opolskim w powyższym zakresie".

Z ostatniej chwili: "Uwaga!!! Dzisiaj ponowne zebranie o 18:00 w Świetlicy Wiejskiej w Budziskach. Województwa doszły do wspólnej decyzji w sprawie wybicia drobiu. Sołtys Budzisk prosi o liczne przybycie mieszkańców".

Bartosz Kozina

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz