16 stycznia 2017

Likwidacja drobiu w Budziskach i Rudzie. Materiał TVP Katowice

W miniony piątek w Budziskach rozpoczęto prewencyjną akcję likwidacji drobiu z przydomowych gospodarstw. Mimo wstępnych zapewnień o zawieszeniu sprawy, pracownicy Wojewódzkiego Inspektora Weterynarii od rana zbierali drób przeznaczony do utylizacji. Sprawą zajął się katowicki oddział TVP.


Wojewódzki Inspektor Weterynarii podjął decyzję, aby profilaktycznie zlikwidować wszystkie hodowle drobiu znajdującego się w strefie zagrożenia (niedawno ognisko wirusa wykryto w gminie Cisek na Opolszczyźnie). Proceder trudno jest jednak zrozumieć ludziom, którzy muszą patrzeć, jak specjalistyczne służby zajmujące się zwalczaniem zagrożeń biologicznych wchodzą pod eskortą policji na teren posesji. Zobacz materiał TVP KATOWICE.


W weekend z kolei pojawiła się informacja o pozostawionej w Rudzie przyczepie, na której znajdował się zlikwidowany w dniach 13 i 14 stycznia drób. W poniedziałek rano (16 stycznia) o sprawie w trybie pilnym powiadomiła Krzysztofa Szydłowskiego - kierownika Referatu Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego przy Starostwie Powiatowym w Raciborzu. Przeczytaj treść pisma i odpowiedź Zbigniewa Mazura - powiatowego lekarza weterynarii w Raciborzu.


W związku z likwidacją przydomowego inwentarza, do władz miasta zaczęły napływać pytania od mieszkańców Budzisk i Rudy, kiedy mogą ponownie starać się o zakup drobiu. Na urzędowej stronie czytamy:

"W związku z licznymi pytaniami mieszkańców Rudy i Budzisk Burmistrz Miasta Kuźnia Raciborska przekazuje informacje uzyskane od Powiatowego Lekarza Weterynarii:

1. Zakupu nowego drobiu można dokonać po 30 dniach od dnia likwidacji oraz utylizacji stad drobiu, pod warunkiem niepojawienia się ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków.

2. Obecnie trwa rozliczanie kosztów operacji likwidacji stad drobiu. Burmistrz Miasta dołoży wszelkich starań, by niezwłocznie po ustaleniu przez Powiatowego Lekarza Weterynarii terminów wypłat, szczegółowe informacje na ten temat zostały przekazane mieszkańcom Rudy i Budzisk".

oprac. i fot. BK

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz