24 marca 2016

Gimnazjalista Kacper Sobek autorem gry edukacyjnej na Androida

Gimnazjum w Kuźni Raciborskiej to jedna z nielicznych szkół, która znalazła się w elitarnym gronie placówek, które w szczególny sposób dbają o rozwijanie umiejętności kluczowych swoich uczniów i zostało uhonorowane tytułem "Dobrze ZaPROJEKTowana Szkoła".Tytuł oznacza, że szkoła:

- podchodzi do edukacji sposób nowoczesny,
- jest otwarta na uczniowskie inicjatywy,
- tworzy dobre warunki do rozwijania pasji i wspierania talentów,
- poprzez wspieranie pracy metodą projektu kształtuje umiejętności i postawy niezbędne do funkcjonowania w życiu społecznym (m. in. współpraca, planowanie, odpowiedzialność),
- jest atrakcyjna dla rodziców, którzy poszukują dla swoich dzieci szkoły inspirującej i twórczej.

Tytuł ten został przyznamy naszej szkole za udział w konkursie "Projekt z klasą", do którego zgłoszone zostały dwa projekty:

- "Zabawa jest nauką, nauka - zabawą. Im więcej zabawy, tym więcej nauki" oraz
- "Wielobój, czyli turniej klas gimnazjalnych".


Nad pierwszym projektem pracował uczeń Kacper Sobek z klasy III "b" (opiekun: Irena Szymik). Celem projektu było:

- Rozwijanie umiejętności matematycznych z zakresu podstaw dodawania oraz odejmowania;
- Ćwiczenie pracy w grupie;
- Nauka wytwarzania oprogramowania w modelu iteracyjnym;
- Rozwijanie umiejętności kreatywnego myślenia;
- Zachęcenie najmłodszych uczniów szkół do nauki poprzez zabawę.

W pierwszych etapach realizacji projekt istniał tylko i wyłącznie na papierze. Na tym etapie rozważano wszystkie możliwe opcje stylistyczne. Początkowe koncepcje zawierały wykorzystanie grafiki dwuwymiarowej typowej dla gier planszowych. Projekt od tego momentu przeszedł wiele zmian, gra była wiele razy przeprojektowywana, by w listopadzie przystąpić do prac nad pierwszymi iteracjami. Ostatecznie wybrano najbardziej optymalny styl graficzny - połączenie zalet grafiki dwuwymiarowej z akceleracją trójwymiarową. Połączenie to pozwoliło zapewnić przyjemną oprawę graficzną w połączeniu z wysoko skalowalną wydajnością.

Projekt, którego efektem końcowym jest gra edukacyjna, dostępny jest poprzez usługę Google Play na wszystkich urządzeniach z androidem (pobrać można ją pod TYM LINKIEM)

Jest to już druga gra stworzona przez Kacpra. Pierwszą - "Przygody Pana Tosta" można natomiast POBRAĆ Z TEJ STRONY.

To nie koniec sukcesów informatycznych naszej szkoły, a właściwie Kacpra, który wraz z kolegą z klasy, Dominikiem Mandryszem, zakwalifikował się do finału konkursu informatycznego, który odbędzie się 31 marca w Zespole Szkół Technicznych w Rybniku. Finałową pracą konkursową jest stworzenie strony internetowej na temat: "Czy dokumenty elektroniczne zastąpią papierowe?". Strona musi być również przetłumaczona na język angielski. Trzymamy kciuki za chłopaków.

Irena Szymik / ZSO w Kuźni Raciborskiej

Czytaj również: Nauka poprzez zabawę. Gimnazjaliści z Kuźni tworzą projekt edukacyjny

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz