26 listopada 2015

Taniec współczesny jako alternatywna forma lekcji w-f [FOTO]

W Zespole Szkół Ogólnokształcących w Kuźni Raciborskiej odbyła się nietypowa lekcja wychowania fizycznego. Tradycyjne ćwiczenia zostały zastąpione przez naukę tańca współczesnego pod kierunkiem Dominiki Sztuki.
Taniec współczesny powstał na przełomie XIX i XX wieku. Oparty jest on na idei baletu, jednak pozbawiony jest sztywnych zasad tańca klasycznego. Charakteryzuje go luźna forma tańca, improwizacja, dowolność w kreowaniu ruchu oparta na możliwościach i świadomości ciała. Czerpie on inspirację z wielu tańców, jak np. taniec nowoczesny, jazzowy czy towarzyski.


Szczególny nacisk kładziony jest na emocje tańczącego, który charakterystycznymi ruchami opowiada odbiorcy pewną historię. Taniec taki uwalnia emocje, jest oderwany od rzeczywistości, nie trzyma ram i za każdym razem zaskakuje. Taką formę ekspresji ruchowej poznali uczniowie ZSO w Kuźni Raciborskiej jako aktywne spędzanie wolnego czasu w ramach programu "Bezpieczna plus".

Warsztaty promujące zdrowy tryb życia poprzez zaangażowanie w zajęcia tańca współczesnego przeprowadziła Dominika Sztuka - znana i ceniona tancerka rybnickiego Teatru Tańca NAVRAS, którego była współzałożycielem oraz założycielka raciborskiej grupy TeWaS, do której to ma największy sentyment z racji tego, że założyła go od podstaw i zagrali wspólnie mnóstwo spektakli.


Artystka prowadziła również Teatr Tańca w Mińsku Mazowieckim oraz brała udział w konkursach teatralno-tanecznych. Uczestniczyła w zajęciach model underground w Warszawie u Kamy Giergon, gdzie występowała na warszawskich deskach teatru.


Kuźniańska młodzież bardzo chętnie uczestniczyła w zajęciach i starała się wykonywać coraz trudniejsze figury i elementy. Na zakończenie zajęć uczniowie wykorzystali poznane umiejętności w krótkim improwizowanym tańcu.


Dla wszystkich, którzy chcieliby rozwijać się w tym kierunku Miejski Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Kuźni Raciborskiej przygotował zajęcia tańca współczesnego w każdy wtorek o 16:00 (dzieci - szkoła podstawowa) i 17:30 (gimnazjum i starsi) oraz piątki o 17:00 (co dwa tygodnie). Aktualnie grupa pracuje nad spektaklem i mile widziane są osoby chętne zaangażować się w ten projekt, ponieważ trwa właśnie kompletowanie grupy.


Materiał nadesłany / TJ  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz