22 września 2015

V Mistrzostwa Świata Gry w Kapsle oraz Pikinik Rycerski [AKTUALIZACJA]

W najbliższą sobotę, 26 września przed budynkiem Miejskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Kuźni Raciborskiej odbędą się V Mistrzostwa Świata Gry w Kapsle. Tegoroczne zawody będą miały niezwykłą oprawę, bowiem o godz. 16:00 swój obóz rozbiją Drengowie znad Górnej Odry.UWAGA !! Ze względu na niesprzyjającą aurę, bój o tytuł Mistrza Świata odbędzie się wewnątrz budynku MOKSiR. Jednocześnie będzie to ostatnia impreza w tak wyglądającym holu.

Program imprezy przedstawiać się będzie następująco: 

Od godz. 16:00:

- budowa trasy;
- osada rycerska;
- przymiarka stroju i ekwipunku wojownika;
- nauka walki mieczem;
- strzelanie z łuku;
- występy artystów MOKSiR;


Od godz. 17:00:

- start Mistrzostw Świata Gry w Kapsle;
- pokazy walk rycerskich;
- rzut włócznią;
- zabawy plebejskie;
- średniowieczna kuchnia.

Zapraszamy serdecznie całe rodziny. Wstęp wolny.

***

Kapsle to gra, która większości osób kojarzy się już z daleką przeszłością. Była popularna w ubiegłym wieku i z nastaniem ery gier komputerowych przeszła do lamusa. Wciąż jednak nie brakuje tych, którzy kilkoma precyzyjnymi pstryknięciami palców są w stanie pchnąć kapsle ponad przeszkodami i wyjść na prowadzenie w wyścigu.

Kiedyś grano w nią na podwórkach, w piaskownicy czy po prostu na ulicy. W latach 80. XX wieku na podwórkach bardzo popularne był tzw. Wyścigi Pokoju, czyli wyścigi na kapsle rozgrywane na wzór transmitowanych w telewizji zawodów kolarskich. Kapsle (kolarzy) specjalnie przygotowywano do wyścigu - polerowano o chodnik tak, by kapsel miał lepszy "poślizg", a do wnętrza wklejano flagę państwa, które dany gracz reprezentował. Mocowano ją za pomocą plasteliny czy wosku. Gra sama w sobie jest dziecinnie prosta - zawodnicy pstrykając palcami, na przemian przesuwają po torze swoje kapsle. Wygrywa ten, kto szybciej doprowadzi, w taki sposób kapsel od startu do mety.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz