23 września 2015

Niecodzienna lekcja historii kuźniańskich gimnazjalistów

17 września, w 76. rocznicę wkroczenia do Polski wojsk radzieckich, w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Kuźni Raciborskiej odbyło się spotkanie z kuźnianinem i miłośnikiem wojskowości - Eugeniuszem Bocheńskim, który opowiedział gimnazjalistom o wydarzeniach z okresu kampanii wrześniowej.
17 września to data symboliczna dla Polaków. Tego dnia, w 1939 roku wojska sowieckie wkroczyły do Polski. Zgodnie z postanowieniami tajnego protokołu do paktu Ribbentrop-Mołotow, czerwonoarmiści mieli przejąć swoją część łupów, dzieląc się naszym krajem z Hitlerem. W ten sposób dokonał się tzw. czwarty rozbiór Polski.
Aby przybliżyć te wydarzenia uczniom naszej szkoły, przybył do nas Eugeniusz Bocheński - mieszkaniec Kuźni, którego ojciec był uczestnikiem tych wydarzeń i dostał się do sowieckiej niewoli. M. in. o jego brawurowej ucieczce z tej niewoli oraz ogólnym przebiegu kampanii wrześniowej opowiadał naszym uczniom pan Bocheński.Jednocześnie przedstawił bogactwo swojej kolekcji militariów i odznaczeń wojskowych. Całość okraszona była pokazem musztry oraz filmem o polskich ułanach z okresu kampanii. Tym samym każdy mógł zadać dowolne pytanie i przymierzyć wojskowe nakrycie głowy, a nawet wziąć do rąk prawdziwą ułańską szablę.

Eugeniusz Bocheński jest członkiem Towarzystwa Miłośników Ziemi Raciborskiej, pasjonatem historii i lokalnym patriotą. Wielokrotnie już odwiedzał naszą placówkę, za co w ubiegłym roku uhonorowany został tytułem "Przyjaciel szkoły".

/Materiał nadesłany/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz