26 czerwca 2014

"Cysters" junior będzie rósł w rudzkim parku [VIDEO]

Przy padającym deszczu, w czwartek, 25 czerwca na terenie parku przy Zespole Klasztorno-Pałacowym w Rudach odbyła się uroczystość zasadzenia dębu, będącego potomkiem liczącego 440 lat "Cystersa" - najstarszego drzewa na ziemi raciborskiej.Inicjatorem akcji było Ogólnopolskie Stowarzyszenie Gmin Cysterskich do którego należy również gmina Kuźnia Raciborska. Oprócz Rud, sadzonki trafiły do 23 miejsc w całej Polsce i zostaną posadzone na Szlaku Cysterskim.


Dąb "Cysters” nazwany tak przez leśników z Nadleśnictwa Rudy Raciborskie, stał się ikoną przyrody parku w Rudach. Bez wątpienia jest też najstarszym mieszkańcem Rud. W pierwszych latach XXI wieku nieopodal "Cystersa" posadzono najpierw Dąb Benedykta XVI (2005 r.), później Dąb Jana Pawła II (2007 r.) oraz Dąb biskupa Jana Wieczorka (2011 r.) i wreszcie Dąb Franciszka (2013 r.). Z inicjatywy księdza Jana Rośka, dyrektora Ośrodka Formacyjno-Edukacyjnego Diecezji Gliwickiej w Rudach, powstała Aleja Dębów Papieskich. Jedyna taka w Polsce. Ale u zarania tego pomysłu był "Cysters". To on wciąż nadaje ton i wyznacza przyrodnicze standardy w parku nad Rudą.

Żołędzie zebrane z tego dębu dały początek młodym dąbkom - potomkom "Cystersa". Na terenie Leśnej Szkółki Kontenerowej w Nędzy, leśnicy z Nadleśnictwa Rudy Raciborskie wyhodowali drzewka, które trafią na Szlak Cysterski w Polsce. Wszędzie tam, gdzie cystersi pozostawili ślady kultury materialnej, dziś zadbane i chronione, wyrosną młode "Cystersy". Będą naszym żywym wkładem w piękne i bogate dziedzictwo przodków. Z czasem staną się świadkami dziejów, żywymi łącznikami pokoleń.

Bartosz Kozina

1 komentarz:

  1. co to za kolejny idiotyzm.W czasię deszczu urzędnicy się nudzą.

    OdpowiedzUsuń