04 września 2012

W Rudach dziękowali za plony

Bogate korony, przystrojone posesje i występy artystyczne towarzyszyły obchodom gminnych dożynek, które w niedzielę, 2 września odbyły się w Rudach.Długi korowód dożynkowy wyruszył sprzed bramy boiska LKS "Buk" Rudy, skąd ulicami Cegielską, Rogera i Cysterską dotarł przed rudzką świątynię pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Na czele korowodu szła orkiestra dęta z czeskich Bolatic, a za nią przedstawiciele wszystkich sołectw wchodzących w skład gminy Kuźnia Raciborska. Nie zabrakło przedstawicieli władz miejskich i powiatowych oraz pocztów sztandarowych. Przed kościołem błogosławieństwa uczestnikom dożynek udzielił ks. Rafał Wyleżoł. Proboszcz dokonał również poświęcenia dożynkowych koron.

Po południu uroczystości przeniosły się na znajdującą się nieopodal opactwa polanę, gdzie miał odbyć się festyn. Nim jednak rozpoczęto zabawę, na środek wystąpili starostowie tegorocznych dożynek: Anna Kania i Rafał Remiorz, Anna Kozielska i Adrian Ciupek oraz Aleksandra Jarząb i Paweł Kubik. Starostowie-seniorzy przekazali na ręce burmistrz Rity Serafin bochenek chleba.- Chociaż gmina Kuźnia Raciborska nie jest gminą typowo rolniczą, to rolnictwo na jej terenie wygląda zupełnie inaczej niż jeszcze kilkanaście lat temu. Mimo to święto plonów obchodzimy i zawsze mamy za co dziękować - powiedziała na wstępie burmistrz. - Będziemy się dziś bawić i to niezależnie od tego, czy ktoś świętuje zbiory ogórków i innych drobnych warzyw czy to, że wzeszło zboże i powiodła się produkcja roślinna i zwierzęca, czy to, że nie dotknęły nas kataklizmy, które pracę rolnika by w niwecz obróciły - dodała R. Serafin. Chwilę potem drugi bochen chleba przekazano Janowi Stankowi - sołtysowi maleńkiej Rudy, która będzie gospodarzem przyszłorocznego święta plonów.Festyn w Rudach obfitował w szereg atrakcji - głównie muzycznych, ale nie tylko. Program artystyczny otworzyli uczniowie rudzkiej szkoły. Następnie podest przed sceną opanowali Czesi z Bolatic - miasteczka partnerskiego Rud. Niemałe wrażenie na publiczności zrobiły popisy bolatickich seniorek, których taniec (m. in. twist) u niejednego wywołał podziw. W tan z paniami ruszył również przewodniczący Rady Miejskiej Manfred Wrona oraz starosta Bolatic Herbert Pavera.

Niemniej żywiołowe były również taneczne występy dzieci i młodzieży z zespołu "Łężczok". Na godzinny koncert utworów znanych i mniej znanych zabrał natomiast rudzką publiczność zespół "Miraż" szlifujący swój wokalny warsztat pod okiem Elżbiety Biskup - dyrektora Młodzieżowego Domu Kultury w Raciborzu. Program artystyczny zamknął zespół "Karlik", który pojawił się na scenie w towarzystwie artystów z Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk".Podczas festynu można było również zapoznać się ze sztuką, której twórcami są mieszkańcy kuźniańskiej gminy. Ludzie z zainteresowaniem przyglądali się obrazom namalowanym przez Anastazję Maciaszek i Elżbietę Podolec. Sporo uwagi wzbudzało również rzeźbiarskie stoisko Andrzeja Pochopienia i Mirosława Wiszowatego. Całości dopełniało wesołe miasteczko, które przybyło do Rud z czeskiego Brna.Pod koniec zabawy organizatorzy dożynek rozstrzygnęli konkurs, który został ogłoszony przed obchodami święta plonów, a dotyczył najładniej przystrojonej posesji, wzdłuż której podążać miał dożynkowy korowód. Pierwsze miejsce zajęli Lidia i Antoni Kalembowie, prezentując "żywą dekorację" (wystąpili jako mimowie). Na drugiej pozycji znaleźli się Janina i Jan Piechaczkowie, a trzecią lokatę zajęli Krystyna i Werner Morgałowie. Każde z małżeństw otrzymało cenne nagrody.Gminne dożynki w Rudach zakończyła zabawa taneczna.

Materiał przygotowany przy współpracy z portalem raciborz.com.pl. Tekst, video i zdjęcia: Bartosz Kozina

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz