20 stycznia 2011

Dworska muzyka w kościele

Ensemble De La Cour - zespół Muzyki Dawnej i Dworskiej powstał w 2009 roku, tworzą go muzycy Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, Filharmonii  Zabrzańskiej oraz absolwenci i studenci Akademii Muzycznych  w Krakowie i Katowicach.

Kierownikiem artystycznym zespołu jest wybitny polski oboista, Arkadiusz Krupa, laureat licznych prestiżowych nagród na konkursach muzycznych, ceniony solista wielu międzynarodowych i polskich festiwali muzycznych.

Zespół współpracuje z wieloma znakomitymi solistami i kameralistami, takimi jak Kaja Danczowska czy Jerzy Kotyczka.
Propagowanie muzyki dawnej i muzycznych zabytków kultury europejskiej, realizacja koncertów i spektakli muzycznych utrzymanych w nurcie historycznym to główny zakres działań zespołu.

Skład zespołu:

ARKADIUSZ KRUPA – pierwszy oboista Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. W 1995 roku ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Krakowie, gdzie studiował pod kierunkiem prof. Jerzego Kotyczki.
W 1993 roku wraz z Kwintetem AM w Krakowie zdobył I nagrodę oraz wyróżnienie na III Ogólnopolskim Międzyuczelnianym Konkursie Muzyki Kameralnej w Bydgoszczy. W 1996 roku, już w kategorii solistycznej, zajął I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Oboistów i Fagocistów w Sieradzu. W 2000 roku Arkadiusz Krupa został laureatem II nagrody na prestiżowym Konkursie Indywidualności Muzycznych im. Aleksandra Tansmana w Łodzi.
Jako solista brał udział w wielu festiwalach, m.in. Warszawska Jesień, Tydzień Talentów w Tarnowie, Koncert Roku w Warszawie, Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena, Festiwalu Prawykonań w Katowicach. Również jako solista dokonał wielu nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji oraz płytowych dla takich wytwórni, jak Naxos, Virgin i Deutsche Grammophon .
Od wielu lat współpracuje (koncertując na wielu festiwalach krajowych i zagranicznych) w duecie z gitarzystą Michałem Nagy’m a także ze znakomitą polską skrzypaczką, Kają Danczowską. Od 1996 roku jest pracownikiem Akademii Muzycznej w Krakowie, obecnie na stanowisku adiunkta. Prowadzi liczne kursy mistrzowskie.

AGNIESZKA BUGLA - studentka Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie skrzypiec prof. W. Kwaśnego. Uczestniczka wielu konkursów skrzypcowych w kategorii solistycznej i zespołów kameralnych.Laureatka i finalistka Konkursu Zespołów Kameralnych we Wrocławiu, Konkursu w Castelfidardo we Włoszech, Ogólnopolskiego Konkursu im.I. Dubiskiej w Łodzi, Konkursu "Talenty Europy" na Słowacji.
Koncertowała z orkiestrą Filharmonii w Zabrzu oraz w miastach partnerskich Zabrza: Seclin (Francja), Równe (Ukraina), Sangerhausen (Niemcy). Uczestniczka Kursów Mistrzowskich  w Łańcucie w klasach K. Olechowskiego oraz A. Mathaus. Dwukrotna stypendystka Otwartej Filharmonii Agrafki Muzycznej.

MACIEJ NIEDBAŁ - absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie kontrabasu prof. Stefana Nowaka.Od 2000 r. współpracował z Landesjugendorchester Reinland-Pfalz w Niemczech, gdzie był prowadzącym w grupie kontrabasów. Wielokrotnie angażowany do koncertów i festiwali muzycznych  w kraju i zagranicą przez filharmonie polskie i zagraniczne. Równolegle z repertuarem symfonicznym i operowym zajmuje się kameralistyką. W  jego repertuarze szczególne miejsce zajmuje twórczość epoki renesansu i baroku. Od 2001 r. jest członkiem orkiestry Filharmonii Zabrzańskiej.
Zajmuje się również  smyczkarstwem i renowacją  instrumentów dawnych.

KATARZYNA RZESZUTEK - absolwentka Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie fortepianu prof. Andrzeja Jasińskiego i klasie kameralistyki prof.Marii Szwajger - Kułakowskiej. Doskonaliła swoje umiejętności pianistyczne na mistrzowskich kursach pianistycznych prowadzonych przez Dominique Merlet, Ryszarda Baksta, Lee Kum Singa.
Miała również zaszczyt pracować w ramach mistrzowskich lekcji pod kierunkiem Krystiana Zimermana. 
Jest laureatką kilku krajowych i międzynarodowych konkursów pianistycznych, nagrodzona wielokrotnie nagrodami i wyróżnieniami jako akompaniator konkursowy na międzynarodowych i ogólnopolskich konkursach muzycznych. Koncertowała w kraju i za granicą, m.in. we Francji, Anglii, Niemczech, Japonii, Szwajcarii, Czechach.
Występowała jako solistka i kameralistka u boku tak znakomitych artystów jak Krzysztof Jabłoński, Kaja Danczowska, Paulos Raptis, Wiesław Ochman, Lidia Grychtołówna, Dominik Połoński, Arkadiusz Krupa, Adam Klocek, Bartłomiej Nizioł, Bartosz Koziak, Piotr Lempa, Bartłomiej Misiuda, Aleksandra Buczek,Wojciech Gierlach, Małgorzata Pańko, Anna Cymmerman, Anna Fabrello.
Ma w swoim dorobku artystycznym trzy płyty CD z kameralistyką wokalną (w tym cykle pieśni Karola Szymanowskiego).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz