03 grudnia 2010

"Nie obiecuję gruszek na wierzbie" - czyli wywiad z Ritą Serafin

Red. Za nami pierwsza tura wyborów, przed nami 5 grudnia ostateczny wybór burmistrza miasta Kuźnia Raciborska. Jak Pani ocenia swój wynik i swoje szanse w II turze?

R.S. Przede wszystkim dziękuję wszystkim moim wyborcom za poparcie, którego mi udzielili. Uzyskałam 1588 głosów czyli udało mi się przekonać prawie 42% wyborców. Uważam to za świetny wynik, zwłaszcza, że w swojej kampanii nie obiecywałam gruszek na wierzbie. Traktuję poważnie wyborców i składane deklaracje. Nie opierałam również swojej kampanii na oczernianiu swoich kontrkandydatów, na grzebaniu w przeszłości. Cieszę się, że aż tylu wyborców doceniło nie tylko ten styl kampanii, ale również moją pracę w mijającej kadencji. Trudno przecież zaprzeczać, że bardzo wiele inwestycji zostało zrealizowanych lub rozpoczętych. Informowałam o tym mieszkańców w corocznych sprawozdaniach. Dodatkowo zostało to rzetelnie przedstawione w wydawnictwie, które dotarło na koniec kadencji do każdego domu w naszej gminie. Fakty są bardziej wymowne niż jakakolwiek czarna kampania – ponad 20 milionów złotych pozyskanych w ciągu 4 minionych lat obecnej kadencji to nasz wspólny sukces.

Red. Zgadza się, ale często krytycy zarzucają Pani, że gmina jest zadłużona, mówi się o kwocie 8, a nawet 9 milionów długu.

R.S. No cóż, prostowałam już to kłamstwo wielokrotnie, ale widocznie niektórzy uważają, że kłamstwo 100 razy powtarzane stanie się prawdą. Wierzę jednak, że ludzie nie dadzą się oszukać. Obecnie kredyty zaciągnięte przez gminę oscylują w okolicach 4 milionów złotych i jest to bardzo bezpieczna wielkość. Poza tym kredyt zaciągnięty przez gminę to co innego niż kredyt zaciągnięty przez rodzinę. Przykładowo przy wymianie okien i inwestycjach związanych z termomodernizacją gmina może sięgnąć po kredyty oraz częściowo umarzalne pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Można więc wydać 300 tysięcy złotych z własnego budżetu i wymienić stare okna w szkole, ale można też wydać tylko 100 tysięcy, a resztę pożyczyć na korzystnych warunkach i liczyć na to, że po zakończeniu inwestycji i osiągnięciu tzw. Efektu ekologicznego część kredytu zostanie umorzona. I tak właśnie robi dobry gospodarz. Ważne jest to, żeby nie były to kredyty na bieżące funkcjonowanie, ale na inwestycje. Takie inwestycje spowodują, że w przyszłości wydamy mniej na bieżące wydatki.

Red. Innym często powtarzanym zarzutem jest to, że wszystko się robi w roku wyborczym, że jest to kampania wyborcza. Dla przykładu kończy się właśnie remont drogi w centrum Kuźni Raciborskiej, w październiku miało miejsce oficjalne otwarcie oczyszczalni ścieków – może coś jest na rzeczy, pani burmistrz?

R.S. Absolutnie nie podporządkowuję swoich działań kampanii wyborczej. Moje starania o remont drogi wojewódzkiej biegnącej przez centrum miasta trwały całą kadencję, a decyzja o terminie zapadła w Katowicach. Cieszę się, że się udało do niej doprowadzić, a krytyką się mniej przejmuję. Ważne, że będziemy mieli dobrą drogę, a teraz trzeba się skupić na kolejnych etapach tego remontu. Wiem już do których drzwi zapukać w Katowicach, wiem jakich argumentów użyć i wiem też jak trudno będzie mimo wszystko do tego doprowadzić. Trzeba mieć świadomość, że z perspektywy Katowic – Kuźnia Raciborska to bardzo małe miasteczko na granicy naszego województwa. Trzeba ogromnej determinacji oraz doświadczenia w tej materii. Ani jednego, ani drugiego mi nie brakuje. Jeśli zaś chodzi o oczyszczalnię ścieków to wiadomo przecież, że inwestycję za niemalże 10 milionów złotych nie realizuje się w rok, ani w dwa. Tak się złożyło, że realizacja tego zadania, począwszy od pozyskania środków unijnych, aż do jej ostatecznego zakończenia, trwała przez całą kadencję. Poza tym, jeśli środki pozyskane przez gminę w minionej kadencji (czyli ponad 20 mln złotych) to moja kampania, to życzyłabym sobie jako mieszkanka gminy, aby każdy następny burmistrz pozyskiwał takie same środki, nawet w ramach kampanii wyborczej. Prawem opozycji jest krytykować, ale chciałabym, aby była to merytoryczna krytyka oparta na faktach, a nie na tendencyjnej interpretacji.

Red. Pani burmistrz drażliwą kwestią jest również to, że w oczach wielu kuźnian faworyzuje pani Rudy poprzez budowę chociażby hali sportowej czy poprzez projekt związany z Kompleksem Klasztorno-Pałacowym za grube miliony euro?

R.S. Mam tego świadomość, ale jak już mówiłam nie podporządkuję swoich działań własnej popularności i nie przeliczam, co mi się opłaci, a co nie. Projekt przy kompleksie klasztorno-pałacowym, lub jak podkreśla ksiądz Rosiek – przy Starym Opactwie w Rudach – jest to projekt finansowany ze środków Unii Europejskiej, zaś wkład własny zapewnia samorząd województwa śląskiego. Mówiąc prosto – pieniądze w całości daje Bruksela i Katowice, ale tylko na ten cel. Nie jest to więc tak, że możemy sobie wziąć pieniądze i przeznaczyć je na coś innego. Po drugie inwestycja w Rudach ma charakter ponadlokalny. Osobiście się cieszę, że mogę w tym uczestniczyć, bo powiem, może trochę zbyt górnolotnie, ale w mojej ocenie tworzymy historię, przywracając do świetności coś, co wpisuje się w kulturę i dziedzictwo Europy. Jako burmistrz wiem, że niektóre rzeczy po prostu trzeba zrobić. I do takich należy również hala w Rudach ze stołówką i świetlicą. Trzeba tylko dołożyć maksymalnych starań, aby zdobyć na to jak najwięcej pieniędzy spoza budżetu gminy i na tym aktualnie się skupiam. Do tej szkoły uczęszcza prawie 400 uczniów i trzeba im zapewnić przyzwoite warunki edukacji i opieki. Zresztą proszę zwrócić uwagę na program mojego kontrkandydata do stanowiska burmistrza – pan Cęcek stwierdza, że budowa hali w Rudach to pierwszoplanowa dla niego inwestycja przyszłej kadencji i należy ją skończyć jak najszybciej. Ja uważam inaczej, halę w Rudach należy skończyć nie jak najszybciej, ale w terminie, starając się pozyskać jak najwięcej środków spoza budżetu gminy. Mam tu na myśli chociażby pozyskanie odpowiedniej kwoty z rezerwy MEN. Dotychczas na realizację tej inwestycji zdobyliśmy 3,5 mln złotych.

Red. Pani burmistrz, czy próbuje Pani powiedzieć, że Pani program wyborczy i program Pana Cęcka są zbliżone? To dosyć rewolucyjna teza.

R.S. Staram się mówić o pewnych rzeczach uczciwie i otwarcie. Przykład z halą w Rudach pokazuje, że inwestycja, za którą w Kuźni jestem krytykowana, jest dla mojego kontrkandydata priorytetem. Mam nadzieję, że nie tylko dlatego, żeby przypodobać się wyborcom w Rudach. Co do podobieństw i różnic naszych programów: proszę się zastanowić, czym one w  zasadzie mają się różnić? Przecież czego oczekują mieszkańcy gminy? Chcą jeździć po dobrych drogach, chodzić po bezpiecznych chodnikach, posyłać dzieci do przyjaznych przedszkoli i wyremontowanych szkół, oczekują właściwej opieki lekarskiej, chcą atrakcyjnej oferty w zakresie spędzania wolnego czasu i uprawiania sportu. W gminie nie ma miejsca na politykę. W zasadzie to jest część wspólna programu wyborczego każdego kandydata na burmistrza, wójta czy prezydenta. Chodzi tylko o to, aby wybrać takiego burmistrza, który będzie w stanie zrealizować jak najwięcej. Ja kładę przez Państwem: moje przygotowanie zawodowe i doświadczenie samorządowe, efekty dotychczasowej pracy, kontakty na różnych szczeblach samorządu oraz chęć działania dla naszej lokalnej społeczności. Wiem, co chcę zrobić i wiem, jak to zrobić. Liczę na Państwa obecność przy urnach wyborczych 5 grudnia i proszę o Państwa głos.

Dziękujemy za rozmowę.

38 komentarzy:

 1. "prawem opozycji jest krytykować..." jakiej opozycji? opozycji to włąsnie brakuje , prawdą jest ze brakuje konkretnego kandydata na którego należy oddać głos, czesto jest tak, że idąc na wybory wybieramy mniejsze zło. W tej kuźni nic sie chyba nie zmieni, od lat ci sami na stołkach, po czym ich dzieci, wnuki ....

  OdpowiedzUsuń
 2. to już szkoda nawet komentować.....pozostało tylko mniejsze zło i głosować na Ritę..ale z wielką niechęcią Pani Seranin...a te 42% to wcale nie jest tak jak Pani sobie myśli bo dużo z tych osób to sfrustrowani,obojętni lub wazeliną mazani wyborcy

  OdpowiedzUsuń
 3. A ja nie idę na wybory przecież burmistrz już został wybrany....ma piękny łańcuszek na szyi....

  OdpowiedzUsuń
 4. Widzę że redakcja poprawiła te błędy co są w ulotce. Widać, że ta ulotka na szybko przygotowana z resztą tak też upłynęła jej kadencja... szybko szybko byle zrobić. echhh

  OdpowiedzUsuń
 5. Tak jest burmistrz już został wybrany na sesji , a reszte zostawiam bez komentarza. :tongue:

  OdpowiedzUsuń
 6. sfrustrowani i obojetni zostali w domu i teraz też zostaną, takie ich prawo

  OdpowiedzUsuń
 7. ciekawe kto był tym Red.em który przeprowadził wywiad z R.S. ;D Może Wrona? Bo trudno przypuszczać, aby Rita sama do siebie gadała... no chyba, że... http://www.youtube.com/watch?v=_ThZ8rPJv2w

  OdpowiedzUsuń
 8. No tak. Jak gruntownie się przyjrzeć, to swoim wynikiem p. Wrona postawił kropkę nad ,,i". Uważam, że ostatecznie pogrążył Cęcka a jednoczesnie dał kapitalny return w stronę Machy. Tego ostatniego to chyba ze wśiekłości rozrywa. Tym wydarzeniem p. Wrona przechylił ostatecznie szalę zwycięstwa na stronę p. Rity Serafin. Dobry ruch panie przewodniczący. Inni gryzą, kopią, plują, itd. a pan spokojnie robi swoje. Podziwiam i gratuluję.

  OdpowiedzUsuń
 9. cyt z wywiadu."staram się o pewnych rzeczach mówić uczciwie i otwarcie" No cóż: dodaję że już to słyszałem od pani na spotkaniu przedwyborczym ubiegłej kadencji,wstydzę się panią, do dziś bolą mnie pani kłamstwa , ale co się nie robi dla kasy?A co do woj. drogi to najpierw modernizowano ją w mieście Rudach a potem załatwili pani na wsi Kuźnia by było czym zaimponować przed wyborami.

  OdpowiedzUsuń
 10. Komentarz usunięty przez administratora z powodu naruszenia regulaminu.

  OdpowiedzUsuń
 11. do Romana. musisz uważniej czytać komentarze Ks pisze że burmistrzem Kuźni został wybrany ponownie Pan Wrona.

  OdpowiedzUsuń
 12. <<Red. Innym często powtarzanym zarzutem jest to, że wszystko się robi w roku wyborczym, że jest to kampania wyborcza. Dla przykładu kończy się właśnie remont drogi w centrum Kuźni Raciborskiej, w październiku miało miejsce oficjalne otwarcie oczyszczalni ścieków – może coś jest na rzeczy, pani burmistrz?>> Pytanie do Red. Dlaczego tak mało zostało wymienionych rzeczy, które zostały zrobione tuż przed wyborami? Powinno się jeszcze nadmienić: -zatoczki -skwerek pomiędzy Arki Bożka a Klasztorną -podjazd i schody przy wejściu na 2 peron PKP -oświetlenie "kamienia" Dlaczego to wszystko zrobiono w ostatnie dwa miesiące? Nie można było tego spokojniej robić przez całą kadencję? A może po co? Lepiej zrobić krótko przed wyborami, aby głupi wyborczy lud bardziej zapamiętał jaką to mamy "pracowitą" burmistrz? CO ZA OBŁUDA... LUDZIE!

  OdpowiedzUsuń
 13. ale z tą halą w Rudach to Cęcka trafiła, Macha przynajmniej wali prosto z mostu, no ale on w drugiej turze nie jest

  OdpowiedzUsuń
 14. Odpowiedź do Rydzol Tak przed wyborami właśnie tak. Wcześniej tak w październiku trzeba gonić Wrony straszakiem na komary a w odwodzie mieć redaktora z gazety która to ładnie napisze. Oczywiście nie napisze że opylanie komarów w październiku nie ma sensu, że ktoś w Katowicach wziął za to kasę. Nie zdjęcia Wrony są ważniejsze

  OdpowiedzUsuń
 15. Nie daj się Manfred!policzymy się z nimi!!!

  OdpowiedzUsuń
 16. Taką ściemę Manfred (Von Werde) Wrona to możesz publikować na łamach "Faktu". Że Ty to nie Ty :P

  OdpowiedzUsuń
 17. Jak na razie to Pan Cęcek wciska ludziom kłamstwa. Pisze w swoich ulotkach o 9 mln zadłużenia a jest 4mln. Więc Cęcek obiecuje coś i musimy sobie podzielić to przez dwa i wtedy mamy wynik. Brawo Pani Rito! Głowa do góry. Ludzie uczciwi tacy jak Pani nie muszą używać sposobów kłamstwa i chamskiej kampanii jak to robi Cęcek. Zrobiła Pani dużo w Gminie i wszyscy to widzą bo codziennie idą przez Kuźnię. Mój głos i wszystkich moich znajowych za Panią Ritą!

  OdpowiedzUsuń
 18. Do Myślącego: chwalisz obecna burmistrz ze zrobila tak duzo dla Kuzni, ale prosze powiedz mi co masz na mysli mowiac "tak duzo", nie biorac pod uwage parkingu, chodnikow i drogi??? :wassat: Dla scislosci nie jestem za zadnym kandydatem.

  OdpowiedzUsuń
 19. Proszę bardzo: w sposób kapitalny wyremontowano ośrodek zdrowia, zrobiono nowy dach na sali ZSOiT, zrobiono w tej hali wentylację, wymiana okien w podstawówce, termomodernizacja podstawówki, remonty węzłów sanitarnych w przedszkolach, remont budynku OSP Kuźnia, remont drogi 425 i chodników, projekt na zagospodarowanie placu zwycięstwa, nowe wiaty autobusowe, monitoring, dofinansowanie do wymiany okien na osiedlu, ocieplenia bloków na osiedlu, zakup samochodów dla policji, remont urzędu gminy, przystępuje się do kompleksowego remontu całego MOKSiR-u, ul. Jagodowa - pogotowie, punkt Caritas, coroczne festynu Pożegnanie Lata, majowy wyścig kolarski, innego rodzaju imprezy kulturalne i sportowe, wymiana na nowoczesne oświetlenia ulicznego, parkingi na osiedlu, zatoczki, kładka na Starej KUźni, dofinansowanie do klubu sportowego i innych stowarzyszeń, OCZYSZCZALNIA ŚCIEKÓW, nitka kanalizacji, zakup nowej śmieciarki, traktora itd do ZGKiMu, dokapitalizowanie Wod-Kanu, zmieniła dyrektora MOKSiRu, przystąpienie do budowy polderu powodziowego, utrzymanie OSP, itd, itd. itd. Tak oto pani Rita nic nie zrobiła, i tak oto pan przewodniczący Wrona wywozi pieniądze do Rud. Mój komentarz - kupa bar ....ów

  OdpowiedzUsuń
 20. No to wszystko tak jak miało być. Przewodniczący wybrany inni funkcyjni też, no to trzeba jeszcze dopełnić dzieła i wybrać panią Ritę na kolejną kadencję. Zróbmy to. Idźmy do kościółka, potem do wyborów, a jeszcze potem dobra kawka, kieliszek dobrego wina w poczuciu spełnienia obowiązku.

  OdpowiedzUsuń
 21. Myślę,że nic Machy nie rozrywa,bo przewidział to,zresztą nie trzeba było być prorokiem,żeby nie wiedzieć kto otrzyma nominację.

  OdpowiedzUsuń
 22. Ten kapitan to was mieściuchów jeszcze wystrychnie na dudka. Czy wy nie widzicie, że ten człowiek nie wie o czym mówi? Ale powodzenia.

  OdpowiedzUsuń
 23. Twierdzicie mądralińscy, że p. burmistrz jest taka cacy-cacy i, że pokontrolny protokół RIO (zwłaszcza ten z 2007 r.) zawiera pochwały pod adresem RS? To sobie wejdźcie na tą stronkę i poczytajcie: http://docs.google.com/viewer?a=v&q=cache:aY 12bLiMDkcJ:www.rio.katowice.bip.net.pl/%3Fp% 3Ddocument%26action%3Dsave%26id%3D673%26bar_ id%3D1265+RIO+2007+Ku%C5%BAnia+Raciborska&hl =pl&gl=pl&pid=bl&srcid=ADGEESjBbey7djxajLnbC bOP5NCSliPFjq7OzSnpSkNQgOf5Q20QSOjxLAx00Cxi3 WAcqlfMponGVEHZKq2q9M5R5sTN1vvyd1OFupBuIT5J2 o2Ds-ncUxVpED6P5ffSGjDp_f-2Nq5i&sig=AHIEtbSRDpj1HnsK3AcmIr4vFU83MZKaHw

  OdpowiedzUsuń
 24. Coś ten link w kulki leci... Szybciej będzie jak się wpisze w googlach Protokół RIO z 6 marca 2007 r.; Znak: WK-6100/44/4/06.

  OdpowiedzUsuń
 25. do RIO : naucz się czytać ze zrozumieniem.Protokół pokontrolny z datą 6 marca obejmuje działalność urzędu w latach: 1 styczeń 1996-31 styczeń 2007.Pani Serafin jest w samorządzie od 2002 roku , a burmistrzem od listopada 2006r. I po co siejesz ferment?

  OdpowiedzUsuń
 26. Rio wyciągnij coś sprzed wojny i zmień daty. Może się uda znowu kogoś wprowadzić w błąd.

  OdpowiedzUsuń
 27. zowie się zmieniali przez te lata, raporty też ,tylko Przewodniczył ten sam facet

  OdpowiedzUsuń
 28. burmistrzowie się zmieniali przez te lata, raporty też ,tylko Przewodniczył ten sam facet - Lelek

  OdpowiedzUsuń
 29. to ty przeczytaj raport max , a pózniej siej ferment, są tam wyszczególnione daty i naruszenia, jak i nazwiska osób odpowiedzialnych, więc jest link , każdy kto chce może przeczytać,wyciągnąć wnioski, więc nie zniechęca. Chyba ,że się czegoś boisz. P.S. Lelek ty chyba też.

  OdpowiedzUsuń
 30. Sugerujesz że tylko przewodniczący jest odpowiedzialny za to. Reszta rady to przygłupy i maszynki do głosowania były. On był też na początku bez doświadczenia. Teraz je ma i dlatego mu ludzie ufają.

  OdpowiedzUsuń
 31. Dla przypomnienia! pamiętacie jak 8 lat temu za obiecanie budowy domu kultury /na wodzie/ w Turzu wygrał Emrich. Cztery lata temu też R.S obiecała że będzie kontynuacja tej budowy i wygrała.Ten co krytykował to przegrał.Ciekawe że R.S i nikt z jej otoczenia tym razem nie wspomniała nawet słowem i dlaczego tego sukcesu nie wpisali sobie do zasług.Ciekawe też że nikt ich za to nie rozlicza.Utopiono tam 800tys.

  OdpowiedzUsuń
 32. Mam dośc tego wszystkiego!!!! Bzdury!! głosowałam na Pana Mache ale go teraz nie ma, patrzac na to wszystko nie umie. niestety taka prawda - Pani Rita miała 4 lata,zeby cos zrobic a teraz przed wyborami drogi buduje, parkingi, jakies zabawki na place zabaw daje a gdzie byla przez te 3 pozostałe lata?? :angry: :angry: :angry: wstyd,zeby w takiej Ridzie kozielskiej były festyny z gwiazdami biesiad śląskich a w Kuźni nic..... :crying: :crying: :crying: :crying:

  OdpowiedzUsuń
 33. To juz jest wszystko z gory ustalone kto bedzie glowa naszej gminy... niestety

  OdpowiedzUsuń
 34. Komentarz usunięty z powodu naruszenia ciszy wyborczej.

  OdpowiedzUsuń
 35. Komentarz usunięty z powodu naruszenia ciszy wyborczej.

  OdpowiedzUsuń
 36. Komentarz usunięty z powodu naruszenia ciszy wyborczej.

  OdpowiedzUsuń
 37. Ktoś poprzednio podszywa się pod mój NICK. Komentarz został usunięty i dobrze. Zapewniam Państwa że po wyborach zhakuję sondę Tylkokuznia.info i podam do publicznej wiadomości wszystkie adresy IP osób wypowiadających się w tym portalu od I Tury wyborów. Kandydaci mają prawo wiedzieć kto jest kto! Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń