27 października 2010

Kwesta na rzecz ratowania zabytków już po raz piąty

Ponad 12 tys., złotych i 11 odrestaurowanych obiektów, to efekt prowadzonych od czterech lat kwest i prac renowacyjnych na kuźniańskiej nekropolii. Zebrane pieniądze - poza renowacją nagrobków - przeznaczane są również na zakup zniczy, kwiatów, druk okolicznościowych cegiełek czy wykonanie tabliczek informacyjnych, które wkrótce zamontowane zostaną przy wyremontowanych obiektach.

W zbiórkę funduszy angażowali się do tej pory tak uczniowie placówki oświatowej (ZSOiT), jak członkowie rozmaitych organizacji pozarządowych: Towarzystwa Miłośników Ziemi Raciborskiej, Związku Harcerstwa Polskiego - Hufca Ziemi Raciborskiej im. Alojzego Wilka, Stowarzyszenia Kobiet Aktywnych "Babiniec", DFK, a także osoby niezrzeszone - w sumie - około 70 osób.
Tegorocznej zbiórce przyświecać będą słowa białoruskiego pisarza - Gieorgija Marczuka: "Kto niszczy cmentarze, zabija historię". Patronat honorowy nad kwestą objął - jak co roku - prof. Stanisław Nicieja. Tradycyjnie też każdy darczyńca, który wesprze naszych wolontariuszy datkiem, otrzyma pamiątkową cegiełkę z wizerunkiem wyremontowanego przez TMZR obiektu. W trakcie zbióki będzie można - za symboliczny datek - nabyć jubileuszowe wydanie "Nowej Tyty", poświęconej działalności TMZR oraz Hufca ZHP Ziemi Raciborskiej im. Alojzego Wilka.

W związku z piątą edycją kwesty, organizatorzy (Towarzystwo Miłośników Ziemi Raciborskiej - Koło w Kuźni Raciborskiej) wprowadzają drobne zmiany. Jedną z nich są nowe imienne identyfikatory, które posiadać będą nasi kwestorzy. Każdy opatrzony będzie zdjęciem wolontariusza oraz symboliczną pieczęcią TMZR. Drugą zmianą jest termin zbiórki. Kwesta rozpocznie się już 30 października i potrwa do 1 listopada (dotychczas odbywała się w dniach 31 X - 2 XI). Zmiana podyktowana jest dniami wolnymi od pracy, które w tym roku przypadły na dwa ostatnie dni października. Akcja rozpocznie się o godz. 8:00, a skończy około 20:00.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz