29 maja 2024

Kohut: Prezydent Duda pokazał Śląskowi czerwoną kartkę!

W środę, 29 maja Kancelaria Prezydenta RP poinformowała o wecie prezydenta do ustawy o uznaniu języka śląskiego za język regionalny. Oburzenie na ten stan rzeczy wyraził właśnie rybnicki eurodeputowany Łukasz Kohut.

 

- Andrzej Duda jeszcze raz pokazał, że nie jest prezydentem wszystkich mieszkańców i mieszkanek Polski. Dla niego liczy się wyłącznie zdanie Kaczyńskiego. Prezydent PiS pozostał głuchy na petycję ludzi kultury, czy na apel samorządowców, który zainicjowaliśmy wspólnie z prezydentami siedmiu miast województwa śląskiego - mówi oburzony europoseł Łukasz Kohut (na zdjęciu poniżej).

Przypomnijmy, że wysiłki podejmowane na rzecz języka śląskiego rozpoczęli przed laty Kazimierz Kutz i Marek Plura.

- Decyzja Andrzeja Dudy to policzek dla nas, Ślązaków i Ślązaczek. Prezydent PiS udowodnił, że ma za nic ma tradycję i kulturę ludzi, który także na niego głosowali. To niebywały skandal. To uderzenie w dziedzictwo naszych przodków. To odebranie szansy na pozyskiwanie europejskich funduszy na pielęgnowanie kultury naszego regionu. W wyborach europejskich musimy pokazać, co myślimy o tej antyśląskiej polityce PiS. A potem wrócimy i złożymy nowy projekt, którym zajmie się już nowy, demokratyczny prezydent. To nie koniec, to dopiero początek! - deklaruje Łukasz Kohut, startujący z 3. miejsca na liście Koalicji Obywatelskiej.

Materiał nadesłany / Biuro europosła Łukasza Kohuta w Parlamencie Europejskim

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz