26 kwietnia 2024

Prace nad budową "Ekoparku" na finiszu. Przekazanie terenu mieszkańcom we wtorek

Na kuźniańskim Osiedlu, w sąsiedztwie siłowni zewnętrznej dobiegają końca prace nad utworzeniem "Ekoparku", który docelowo ma stać się miejscem rekreacji dla mieszkańców. Inwestycja powstaje w miejscu, który w lipcu 2017 r. zniszczyła potężna wichura.


W ciągu kilku ostatnich dni na miejscu zamontowano drewniane altanki, nasadzono kwiaty, krzewy i drzewka oraz postawiono ławeczki. Jest także kącik przyrodniczy, dzięki któremu najmłodsi będą mieli nie tylko dobrą zabawę, ale mogą się też wiele nauczyć.


- Celem zadania inwestycyjnego - jak czytamy w założeniach projektu - było utworzenie na ogólnodostępnym terenie, zdegradowanym po przejściu trąby powietrznej (przy szkole podstawowej w Kuźni Raciborskiej), terenu zielonego dostosowanego do potrzeb społecznych - miejsca spotkań mieszkańców Gminy Kuźnia Raciborska oraz osób odwiedzających naszą gminę. Miejsca, w którym w przyjemnych okolicznościach przyrody można spędzić czas i skorzystać z różnych form aktywności.W tym miejscu wyjaśnienia wymagają nieprawdziwe informacje, jakie od kilku dni pojawiają się w przestrzeni i publicznej, zwłaszcza w mediach społecznościowych. Mowa m.in. o centralnym placu zabaw dla dzieci, co jest nieprawdą. Z zamieszczonej powyżej informacji wynika, że od początku miał to być "Ekopark" (Pisaliśmy o tym m.in. >>>TUTAJ<<<). Centralny plac zabaw - jeśli powstanie - miałby być zlokalizowany po przeciwnej stronie miejsca, na którym aktualnie prowadzona jest inwestycja.


Prace - jak wynika z naszych informacji - mają zostać sfinalizowane do końca kwietnia. Wykonawcą zadania jest firma "Sławomir Poremski RE MAL", mająca swoją siedzibę w Lyskach przy ul. Łukowskiej 5. Przekazanie terenu mieszkańcom zaplanowane jest na wtorek, 30 kwietnia, na godz. 12:00. Odbioru prac ma jeszcze dokonać burmistrz Paweł Macha.


Przypomnijmy, że inwestycja finansowana jest ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach w ramach Programu "Zielona Przestrzeń" (205.330,00 zł). Pozostała kwota to fundusze Zarządu Osiedla nr 1 i pochodzące z budżetu gminy. Wartość całego projektu wynosi 357.183,81 zł.

Tekst i foto: Bartosz Kozina (zdjęcia pochodzą z czwartku, 25 kwietnia)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz