14 lutego 2024

"Ikonokody - wizje św. Jana". Nowa wystawa prac Grzegorza Tomasiaka w Staym Opactwie

Dyrekcja Fundacji "Stare Opactwo w Rudach" serdecznie zaprasza na wystawę prac Grzegorza Tomasiaka pt. "Ikonokody - wizje św. Jana". Wystawa ta to niezwykłe spotkanie z mistycznym światem sztuki, której autor w sposób niezwykle inspirujący interpretuje wizje św. Jana.

 

Prace stanowią fascynujące połączenie tradycji ikonograficznej z nowoczesnymi technikami artystycznymi, tworząc w ten sposób unikalne dzieła o głębokim przesłaniu.

Serdecznie zapraszamy również na spotkanie autorskie z artystą, które odbędzie się w sobotę, 24 lutego 2024 roku, o godzinie 17:00. Będzie to doskonała okazja do bliższego poznania twórczości oraz inspiracji Grzegorza Tomasiaka.


O wystawie
Cykl "Ikonokody - wizje św. Jana". Jest to projekt łączący w sobie sztukę religijną z nowoczesną technologią cyfrową, stanowiący reinterpretację wizji św. Jana z Apokalipsy. Dzieła te, będąc wyrazem innowacyjnego połączenia tradycyjnej ikonografii z trójwymiarowym, alfanumerycznym, matrycowym kodem graficznym, otwierają nowe możliwości interpretacji i zrozumienia treści duchowych.

Cykl 24 ikonokodów rzuca nowe światło na konwencjonalne przedstawienia scen apokaliptycznych, zamieniając je na wizualnie intrygujące kody QR. Te kody nie są jedynie elementem estetycznym, ale również narzędziem umożliwiającym odkrywanie ukrytych przekazów. Skanując je urządzeniem mobilnym, widz odkrywa fragmenty Apokalipsy św. Jana, co pozwala na głębsze zrozumienie i refleksję nad treścią duchową każdego dzieła. Projekt ten podkreśla historyczne znaczenie ikon w kulturze chrześcijańskiej, tworząc most między przeszłością a teraźniejszością, co symbolizuje jego realizacja w Pocysterskim Zespole Klasztorno-Pałacowym w Rudach.

Centralną postacią każdego ikonokodu jest św. Jan, którego twarz, będąca stałym elementem w każdym dziele, prowadzi widza przez serię mistycznych wizji. Ważnym elementem tych ikonokodów są biało-czarne kwadraty, zasłaniające część obrazu, co ma głęboki wymiar symboliczny. Stanowią one rodzaj "zasłony", za którą kryją się tajemnice i głębsze znaczenia, nawiązując do tradycyjnej roli ikon jako medium interpretacyjnego.

O autorze
Grzegorz Tomasiak (ur. 1986 w Raciborzu). Absolwent Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Wydział Pedagogiczno-Artystyczny w Kaliszu. W 2010 r. uzyskał dyplom w II Pracowni Malarstwa Zakładu Malarstwa i Teorii Sztuki pod kierunkiem prof. zw. Marka Zaborowskiego.

W latach 2005-2008 studiował edukację artystyczną w zakresie sztuk plastycznych w Instytucie Sztuki Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu, zdobywając dyplom pod kierunkiem prof. zw. Kazimierza Cieślika. Od 2010 roku kontynuował edukację na studiach podyplomowych, a w 2020 r. obronił doktorat z dziedziny sztuk plastycznych i konserwacji dzieł sztuki na Wydziale Sztuki i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. Promotor dr hab. Jarosław Skutnik, prof. UŚ.


W latach akademickich 2016/2017, 2017/2018 i 2018/2019 otrzymał stypendium Rektora dla najlepszego doktoranta. W 2019 r. został laureatem Wyróżnienia JM Rektora Uniwersytetu Śląskiego w kategorii osiągnięć artystycznych. W 2023 r. otrzymał stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego dzieła są obecne w wielu krajach, m.in. na Węgrzech, w Czechach, Niemczech, Walii, Watykanie oraz Ameryce Południowej i są częścią wielu prywatnych kolekcji. Regularnie prezentuje swoje prace na wystawach indywidualnych i zbiorowych.

Etapy projektu można zobaczyć >>>TUTAJ<<<
 
Zrealizowano w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Zwiedzanie: wtorek-niedziela godz. 12:00-17:00
wtorek - wstęp wolny
Termin wystawy: 2.12.2023 - 17.03.2024
Galeria Sztuki w Starym Opactwie w Rudach (wejście przez dziedziniec)
ul. Cysterska 4, 47-430 Rudy

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz