21 grudnia 2023

Przedszkolaki z Rud poznały historię skrzypiec

W kalendarzu świąt nietypowych 13 grudnia zapisany jest jako Światowy Dzień Skrzypiec. Z tej okazji przedszkolaki z Rud wzięły udział w zajęciach, podczas których poznały budowę tego niezwykłego instrumentu, a także mogły posłuchać ich dźwięku.

 

Początki tego instrumentu miały miejsce już w czasach starożytnych, kiedy to zgodnie z mitologią grecką wynalazł je sam Orfeusz przy pomocy Safony. W czasie lekcji bibliotecznej rudzkie przedszkolaki, miały szansę z bliska zobaczyć i usłyszeć ten piękny instrument.


 Umożliwiła im to Dominika, która jest absolwentką szkoły muzycznej w Raciborzu w klasie skrzypiec. Dla młodej skrzypaczki instrument, jakim są skrzypce to bliski sercu członek rodziny, który ma serduszko, żeberko, szyjkę, podbródek i mostek, a mieszka w... trumience.


Dzieci po zapoznaniu się z krótką, acz ciekawą historią powstania skrzypiec oraz opowieścią jak to się stało, że Dominika od wczesnego dzieciństwa zaczęła grać na skrzypcach, wzięły udział w muzycznej zgadywance. Oczywiście poradziły sobie mistrzowsko.


Dziękujemy grupom: "Liski", "Biedronki" i "Kropelki" za udział w muzycznych zajęciach w Bibliotece w Rudach.

Kasia Machecka | Biblioteka Rudy

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz