10 lipca 2023

Rozpoczyna się sezon żniwny. Strażacy apelują do rolników

Z apelem dotyczącym ochrony przeciwpożarowej zwrócili się do rolników strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Siedliskach. Odezwa ma związek z rozpoczynającym się sezonem żniwnym.


W informacji zamieszczonej w mediach społecznościowych czytamy: - Przed przystąpieniem do prac polowych upewnij się że Twój ciągnik rolniczy, kombajn czy maszyny rolnicze są w pełni sprawne oraz odpowiednio wyposażone w sprzęt ochrony przeciwpożarowej. SPRAWDŹ, czy gaśnica, która zamontowana jest na Twojej maszynie rolniczej posiada legalizację i jest w pełni sprawna. PAMIĘTAJ, że tak duże maszyny warto wyposażyć w kilka dużych gaśnic lub przenośne agregaty gaśnicze, które posiadają ponad 20 kg proszku gaśniczego. Mogą one w jakiś sposób ograniczyć rozprzestrzenianie się ognia do momentu przyjazdu zastępów Straży i znacznie zminimalizować straty finansowe. UPEWNIJ SIĘ, że podczas prac polowych Twój telefon jest wystarczająco naładowany, aby w razie potrzeby wezwać szybko pomoc. 

W dalszej części apelu ochotnicy podkreślają, co należy zrobić po wybraniu numeru alarmowego (112): - Dzwoniąc pod ten numer, staraj się dokładnie opisać miejsce zdarzenia podając:

- Miejscowość, ulicę oraz powiat zdarzenia;
- Zbliżone miejsce zdarzenia z przedstawieniem dojazdu, np. (w którym miejscu z drogi gruntowej zastępy straży mogą się kierować w drogę polną oraz czy jest ona przejezdna);
- Podaj dokładnie, co się pali, ile się pali, co jest zagrożone, co znajduje się wokół pożaru oraz - co najważniejsze - czy są osoby poszkodowane;
- Podaj swoje dane oraz dane kontaktowe, nr telefonu z którego dzwonisz;
- Słuchaj dokładnie poleceń i pytań, które zada Ci operator numeru ratunkowego;
- Nie rozłączaj się do momentu, kiedy operator nie przekaże Ci wyraźnie, że zgłoszenie zostało przyjęte i można się rozłączyć.

Strażacy zwracają ponadto uwagę, że przygotowanie i zabezpieczenie się w sprzęt ochrony przeciwpożarowej zabezpieczy osobę pracująca na roli, sprzęt i cały dorobek przed nieszczęśliwymi wydarzeniami. - Warto o tym PAMIĘTAĆ! Życzymy bezpiecznych żniw - kończą ochotnicy z Siedlisk. 

oprac. BK; fot. FB OSP Siedliska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz