12 marca 2023

Sadzonki rudzkiego dębu "Cysters" ponownie w sprzedaży

Od 8 marca na dziedzińcu Starego Opactwa w Rudach można ponownie nabyć certyfikowane sadzonki dębu, będące potomkiem "Cystersa" - liczącego ponad 500 lat drzewa, uchodzącego za najokazalsze na Górnym Śląsku.

 

Dąb "Cysters" nazwany tak przez leśników z Nadleśnictwa Rudy Raciborskie, stał się jedną z wielu ikon przyrody parku w Rudach. Bez wątpienia jest też najstarszym "mieszkańcem Rud".


Tak opisał "Cystersa" w roku 1858 August Potthast, historyk, doktor filozofii, w swoim dziele "Historia dawnego Klasztoru Cystersów w Rudach na Górnym Śląsku", wydanym z okazji sześćsetlecia założenia opactwa:

"Cicho wędruje zamyślony przybysz krętymi żwirowymi ścieżkami po parku i spogląda pełen zadumy na stare, wysokie drzewa w pobliżu pałacu, spośród których jedno przyciąga szczególną uwagę; mam na myśli olbrzymi dąb, który jak pomnik historii Rud wznosi się za pięknym kościołem i, którego liście szemrzą baśń o początkach istnienia klasztoru w czasach, gdy drzewo było zasadzone...".


Jeszcze wcześniej, bo w 1752 r. dostojne rozmiary "Cystersa" zauważył J. E. Ridinger, umieszczając kontury dębu w mezzotincie (mezzotinta - technika druku wklęsłego należąca do technik suchych, czyli niewymagających trawienia - dop. red.), której tematem jest opactwo, a w szczególności obraz Matki Boskiej Pokornej (Rudzkiej).

Obecnie dąb "Cysters" wg badań dendrologów liczy 520 lat i jest jednym z najokazalszych drzew na Górnym Śląsku. Jego wysokość sięga 31 m, a obwód pnia na wysokości 130 cm od ziemi wynosi 740 cm.


Od 8 marca 2023 r. Stare Opactwo w Rudach zaprasza do zakupu sadzonki z najstarszego dębu "Cysters" w cenie 50 zł / szt.

Każda sadzonka posiada certyfikat!

Drzewko można zakupić na dziedzińcu Starego Opactwa od wtorku do piątku w godz. 8:30-15:00
Prosimy o wcześniejszą rezerwację pod nr. tel.: +48 (32) 410-33-11 lub 604-211-180.

Materiał nadesłany; fot. Marek Tomasiak

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz