29 marca 2023

Ks. Przemysław Pawlak odebrał wyróżnienie przyznane przez Kapitułę Nagrody im. Jana i Wojciecha Wawrzynków

27 marca w Instytucie Ślaskim w Opolu odbyła się uroczystość, podczas której nagrodę za najlepszą pracę magisterską obronioną w 2022 r., a poświęconą dziejom politycznym, kulturze i problemom społecznym Śląska odebrał kuźnianin ks. Przemysław Pawlak.


O przyznaniu wyróżnienia pisały niedawno "Nowiny Raciborskie". Przypomnijmy, co wówczas powiedział ks. Przemysław: - Pracę do konkursu zgłosiłem za namową promotora (ks. dra hab. Piotra Góreckiego, prof. UO - dop. BK). Została ona przyjęta, ale przez długi czas nie otrzymywałem żadnych informacji, co sprawiło, że nadzieje na jakieś szczęśliwe zakończenie słabły. Aż do początku marca, kiedy to otrzymałem telefon z Instytutu Śląskiego z informacją, że przyznano mi wyróżnienie. To była bardzo miła wiadomość.Tematem pracy magisterskiej ks. Pawlaka była postać wywodzącego się z Kuźni Raciborskiej o. Adalberta Kurzei, a przez długie lata pełniącego swą duszpasterską posługę w klasztorze w Maria Laach w Niemczech ("Opat Adalbert Kurzeja OSB (1920-2016) jako przedstawiciel odnowy liturgicznej Kościoła oraz orędownik niemiecko-polskiego pojednania"). - Tam poruszane były dwa aspekty, które wyszły poza życiorys duchownego: jednym z nich było uczestnictwo ojca w procesie pojednania polsko-niemieckiego po II wojnie światowej, a drugim jego udział w liturgicznej odnowie kościoła w Polsce po Soborze Watykańskim II - podkreśla ks. P. Pawlak. - Opat był członkiem tejże komisji, w której zajmował się kwestią tłumaczeń wszystkich ksiąg liturgicznych w Niemczech po soborze - dodał.


Dodajmy również, że wyróżnienie pracy przez tak zacną kapitułę nie umknęło uwadze lokalnych władz samorządowych. W piątek, 17 marca wiceburmistrz Sylwia Brzezicka-Tesarczyk wręczyła w imieniu kuźniańskiego samorządu drobny upominek młodemu kapłanowi. W trakcie spotkania rozmawiano o nagrodzonej pracy oraz o dalszych ewentualnych planach wydania tejże w formie zwartej publikacji. - Zależy nam, by życie i działalność Honorowego Obywatela Gminy Kuźnia Raciborska mogło poznać jak największe grono osób - czytamy na stronie Urzędu Miejskiego w Kuźni Raciborskiej.


Ks. Przemysławowi składamy serdeczne gratulacje!

oprac. BK; fot. Rita Serafin

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz