19 grudnia 2022

Rafamet S.A. dostarczy maszyny odbiorcom z Europy i Azji

Rośnie portfel zamówień firmy Rafamet S.A. Już niebawem europejskie i azjatyckie podmioty sektora kolejowego wzbogacone zostaną o nowe maszyny wyprodukowane w Kuźni Raciborskiej. Tokarki pracować będą we Francji, Chinach i Bułgarii.

 

Od ponad 50 lat na rynku francuskim

Rafamet jest obecny na francuskim rynku już od lat 70. ubiegłego wieku. Obecnie pracuje tam ponad 50 obrabiarek wyprodukowanych w Kuźni Raciborskiej. W ciągu kilkunastu ostatnich lat Rafamet dostarczył różne modele swoich maszyn do wielu publicznych i niemal wszystkich zakładów całego prywatnego sektora kolejowego we Francji.

W listopadzie 2022 roku Rafamet S.A. otrzymała zamówienie z francuskiej firmy SOGEEFER na dostawę obrabiarki UFB 125 N. To już druga tokarka Rafametu zamówiona przez firmę SOGEEFER. Pierwsza została dostarczona w 2005 roku i nadal jest eksploatowana. Wysyłka najnowszej maszyny planowana jest na styczeń 2024 roku. - Tokarka zostanie zainstalowana w zakładzie firmy, usytuowanym we wschodniej części Francji. Przedsiębiorstwo SOGEEFER zajmuje się budową, modernizacją oraz naprawą wagonów towarowych i należy do francuskiego kolejowego sektora prywatnego. Obrabiarka będzie dostarczona w ramach rozbudowy zakładu - wyjaśnia Iwona Janecka, kierownik sprzedaży w Rafamet S.A.

Zamówiona obrabiarka z napędem ciernym przeznaczona jest do wydajnej i precyzyjnej regeneracji kół oraz tarcz hamulcowych zestawów kołowych, wymontowanych z pojazdów szynowych. Jak dodaje kierownik projektu w Rafamet S.A. nad tym projektem spółka z Kuźni Raciborskiej pracowała już od kilku miesięcy. - Na wybór oferty Rafametu wpłynęła jakość proponowanych rozwiązań technicznych oraz zadowolenie nabywcy z użytkowanej od 17 lat, pierwszej zakupionej przez niego obrabiarki Rafametu - informuje Iwona Janecka.

Chiny. Jeden z największych odbiorców maszyn Rafamet S.A.

Rafamet S.A. pierwszy raz zaznaczył swoją obecność na rynku chińskim przed 1989 rokiem. Kolejno, po zmianach ustrojowych na świecie, a także dzięki rozwojowi przedsiębiorstwa spółka wkroczyła ponownie do Chin w 2008 roku. Od tamtej pory Rafamet dostarczył i zainstalował tam maszyny, które pracują m.in. w metrze w Pekinie, Nankinie, Ningbo, Kantonie, Shaoxing, Hong Kongu oraz w firmach kolejowych w Czengdu, Qingdao, Czangczun i kilku innych lokalizacjach.

Niedawno firma zawarła umowę na dostawę kolejnej maszyny, która będzie pracować w Chinach. Odbiorcą jest chińska firma KNT Technology. - Zamówiona przez naszego agenta handlowego maszyna jest już kolejną, którą dostarczymy temu podmiotowi. Dostarczona tokarka będzie tym razem obrabiać zestawy pojazdów w warsztacie linii 8. metra w mieście Xi'an - wyjaśnia Krzysztof Pestkowski, kierownik sprzedaży w Rafamet S.A. - Pozyskanie tego kontraktu nie należało do najłatwiejszych. Chiński sektor kolejowy jest niezwykle nowoczesny i szybko rozwijający się, a co za tym idzie, jest również bardzo wymagający. Jednak dzięki naszym kompetencjom, technologiom oraz znajomości rynku chińskiego otrzymaliśmy to zamówienie. Już niebawem kolejne dwie maszyny wyprodukowane w Kuźni Raciborskiej w 2022 roku będą przekazane do eksploatacji chińskim nabywcom - dodaje kierownik sprzedaży w Rafamet S.A.

Tokarka podtorowa Rafamet S.A. będzie pracować na Bałkanach

Po kilkuletniej przerwie Rafamet S.A. wraca na Bałkany. Tokarka podtorowa z Kuźni Raciborskiej będzie pracować w prywatnym zakładzie remontu taboru szynowego w Bułgarii. W odróżnieniu od wcześniej omawianych zamówień, zlecenie z Bułgarii dotyczy nowego gracza w branży.

- Cieszymy się z powrotu na bułgarski rynek po kilku latach pewnego zastoju. Tym bardziej, że teraz klientem jest firma prywatna, która dopiero rozpoczyna działalność w sektorze kolejowym - mówi Paweł Michalewski, dyrektor handlowy Rafamet S.A. Przedmiotem dostawy będzie podtorowa tokarka kołowa do regeneracji profilu jezdnego kół, głównie lokomotyw, a nabywcą jest firma LVZ z Ruse. - Zdobycie zaufania nowego klienta jest niezwykle cenne, a bardzo pomocne było wsparcie, które otrzymaliśmy ze strony placówki Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu w Sofii, a szczególnie p. Krzysztofa Przyłuckiego, kierownika zagranicznego biura handlowego - przyznaje Paweł Michalewski.

- Zagraniczne biura handlowe PAIH obserwują zmiany zachodzące na rynkach światowych, zwłaszcza pod kątem ewentualnych bilateralnych inwestycji. Ponadto organizujemy spotkania oraz misje handlowe dla polskich firm z potencjalnymi partnerami. Stwarzamy okazje biznesowe, dostarczamy informacje na temat prowadzonych i planowanych projektów oraz wskazujemy, z jakich narzędzi wspierających rozwój biznesu w regionie mogą skorzystać polscy inwestorzy. Odpowiadamy na ich potrzeby, co potwierdza udzielone wsparcie Rafamet S.A. - mówi Krzysztof Przyłucki, kierownik biura handlowego PAIH w Sofii.

Autor tekstu: Magdalena Matusik / Adventure Media

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz