03 listopada 2022

XVII kwesta w Kuźni Raciborskiej. Zebrano ponad 5 tys. zł

W dniach 30-31 października oraz 1 listopada przed bramą cmentarza parafialnego w Kuźni Raciborskiej już po raz 17. przeprowadzono kwestę na rzecz ratowania zabytków architektury cmentarnej. Organizatorem akcji było TMZR - Koło w Kuźni.


Wzorem ubiegłych lat (z pominięciem roku 2020, kiedy to z powodu pandemii kwesta odbyła się w formie on-line poprzez możliwość dokonywania wpłat na konto bankowe) zbiórkę funduszy przeprowadzono poprzez wrzucanie datków do specjalnie oznakowanych puszek. W akcję - poza członkami TMZR - włączyli się harcerze z Hufca Ziemi Raciborskiej im. Alojzego Wilka w Kuźni Raciborskiej oraz osoby niezrzeszone.

Od kilku miesięcy sytuacja ekonomiczno-gospodarcza nie napawa optymizmem, dlatego też - jak mówią nam organizatorzy przedsięwzięcia - nie liczono na osiągnięcie wyniku, jaki udało się uzyskać w czasach przedpandemicznych, kiedy to trzy dni zbiórki zamykały się kwotą między 5 a 6 tys. zł. Dlatego też miłym zaskoczeniem było, gdy po przeliczeniu wszystkich pieniędzy oczom ukazała się kwota 5040,49 zł

Od lewej: Janina Chrapacz-Koloska i Halina Wyjadłowska (przewodnicząca Koła TMZR) z puszkami kwestarskimi przed bramą cmentarza. Fot. M. Gałuszka-Biernacki)

Harcerze z Kuźni aktywnie włączyli się w zbiórkę (fot. Hufiec Ziemi Raciborskiej im. Alojzego Wilka)

Ta kwota oraz datki zebrane w ciągu dwóch ostatnich lat umożliwią podjęcie kolejnych prac renowatorskich na kuźniańskiej nekropolii. W planach jest zabezpieczenie wykonanego z piaskowca pomnika Colmara i Margarete Schoenawy, a także naprawa nagrobków: Berthy i Roberta Walderów oraz mjr. Mikołaja Rodziewicza.

Warto przy okazji nadmienić, że całkowita kwota, jaką zebrano w ciągu 17 lat trwania akcji przyniosła dochód w wysokości 72.524,42 zł. - Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w zbiórkę, a nade wszystko - darczyńcom, którzy hojnie wspierają akcję zainicjowaną w 2006 r. - zaznaczają członkowie Towarzystwa Miłośników Ziemi Raciborskiej.

Bartosz Kozina

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz