08 września 2022

Będzie jaśniej i oszczędniej. Ledy zastąpią oprawy sodowe

W piątek, 2 września w Urzędzie Miejskim w Kuźni Raciborskiej została podpisana umowa pomiędzy Gminą Kuźnia Raciborska a firmą Tauron na wymianę oświetlenia. Dzięki temu ma być jaśniej i oszczędniej.

 

W ramach zawartej umowy zostanie wymienionych ponad 1 600 punktów świetlnych wzdłuż dróg z opraw sodowych na ledowe. Oświetlone zostaną ponadto dwa przejścia dla pieszych (przy przedszkolu w Rudach i przy rudzkim cmentarzu). Natomiast na Placu Zwycięstwa w Kuźni Raciborskiej powstanie stacja ładowania samochodów elektrycznych oraz rowerów.


W wyniku tych zmian, zużycie energii potrzebne na oświetlenie ulic zmniejszy się aż o 60 %. Cały system będzie także sterowany SMART (odpowiednie przyciemnianie i rozjaśnianie natężenia światła). Umowa ta jest komplementarna do zakończonego projektu OZE realizowanego przez gminę.

W niedalekiej przyszłości na polach między ul. Górniczą a dawną betoniarnią może powstać komunalna farma fotowoltaiczna. Wszelkie te działania mają pomóc gminie stać się bardziej niezależną energetycznie, szczególnie w obliczu trwającego kryzysu i wojny. Jest również próbą obniżenia ponoszonych kosztów, a przez to dbania o kondycję finansową gminy.

oprac. BK; fot. UM Kuźnia Raciborska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz