31 sierpnia 2022

Domy modułowe, czyli pomysł na mieszkanie

24 sierpnia burmistrz Paweł Macha, wraz z delegacjami Knurowa i Radlina (partnerami SIM Południe), uczestniczył w wizycie roboczej w fabryce modułowych domów wielorodzinnych. Domy takie, często stawiane w krajach skandynawskich, są ekologiczne i funkcjonalne.

 

Technologia modułowa jest bardzo uniwersalna. Moduły są zmontowane i wykończone "pod klucz" w fabryce domów, wyposażone nawet w oświetlenie, meble łazienkowe i kuchenne, ze sprzętem AGD włącznie. Moduły mogą mieć do 14 m długości i do 4,2 m szerokości. Moduł może więc stanowić samodzielne małe mieszkanie. Na większe składa się 1,5 lub 2 moduły połączone ze sobą.


Dużymi zaletami budownictwa modułowego jest bardzo krótki czas realizacji na budowie oraz możliwość "składania" modułów w okresie zimowym, po wcześniejszym przygotowaniu posadowienia. Lokale te odznaczają się dużą izolacją cieplną i nie wymagają instalacji pieca ani sieci centralnego ogrzewania.


Dzięki zastosowaniu nowoczesnych materiałów termoizolacyjnych, koszty ogrzewania elektrycznego w domach modułowych są znacznie niższe niż w przypadku tradycyjnych budynków murowanych. Kolejną z zalet drewnianych domów modułowych jest ciepły i sprzyjający mieszkańcom klimat wewnętrzny, co w znaczącym stopniu przyczynia się do komfortu życia.


Budynki te spełniają wszelkie światowe normy dotyczące izolacyjności akustycznej, ekologii oraz szczelności. Jest to jedna z możliwości realizacji zapowiadanych już 6 bloków mieszkalnych, które powstaną w Kuźni Raciborskiej. Będzie w nich około 120 mieszkań. W wersji rozważanej do realizacji u nas mieszkania podłączone byłyby do sieci ciepłowniczej.


Będziemy na bieżąco informowali o wyborze opcji realizacji tej inwestycji. Jednocześnie informujemy, że Gmina Kuźnia Raciborska jest najbardziej zaawansowana w procesie przygotowania realizacji tego zadania.

UM Kuźnia Raciborska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz