06 marca 2022

Wojna na Ukrainie: Pomoc dociera także z wysp brytyjskich od księżnej Yorku

Czy to dzień powszedni, czy wolny od pracy - na terenie Gminy Kuźnia Raciborska trwa szeroko zakrojona akcja niesienia pomocy obywatelom Ukrainy zmagającym się z brutalnym rosyjskim najeźdźcą. Poniżej publikujemy raport z przebiegu akcji nadesłany przez Bernarda Kowola.


Piątek, 4 marca obfitował w wiele wydarzeń i nowych informacji. Zacznijmy od bardzo aktywnej akcji szukania transportu materiałów z Anglii. Udało się w końcu to zrealizować dzięki ks. Andrzejowi Pyttlikowi, proboszczowi kuźniańskiej parafii. Jednakże w nocy okazało się, że dary muszą jeszcze w weekend opuścić magazyny - akcja trwa.


Także w piątek grupa wolontariuszek z UTW i Kościoła In Plus w budynku Miejskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Kuźni Raciborskiej posegregowała aktualne dary. Panie wykonały potężną pracę, za co serdecznie dziękujemy (czekamy nadal na zgłoszenia nowych wolontariuszy)


MOPS w Kuźni Raciborskiej rozwiózł pakiety startowe dla rodzin; poniżej zamieszczamy zdjęcie przykładowego pakietu. Chłopak z ul. Drzymały otrzymał nowe łóżko wraz z transportem i montażem (to nie tylko dar, ale też integracja).W dalszym ciągu zbierane są dary (prośby te zostały ogłoszone m. in. w kościołach podczas mszy świętych); prosimy o czynienie tego zgodnie z opublikowanymi listami (dostępne poniżej oraz w mediach społecznościowych). Dodatkowo zamieszczamy kod QR z danymi do przelewu darów finansowych.


Dziękujemy za już złożone ofiary i prosimy o kolejne.

***

Informujemy, że na terenie Gminy Kuźnia Raciborska znalazły schronienie pierwsze osoby uciekające przed koszmarem wojny na Ukrainie. Są to głównie kobiety z dziećmi. Udzielanie pomocy potrzebującym, którzy znajdują się już w naszej gminie, jest koordynowane przez MOPS i MOKSiR oraz Stowarzyszenie Mieszkańców Kuźnia Przyszłości według ścisłych wytycznych oraz zgłaszanego zapotrzebowania. Prosimy śledzić informacje na bieżąco na stronach internetowych i Facebooku.

Dary rzeczowe (zgodnie w wytycznymi):

ODZIEŻ I OKRYCIE:
- koce zwykłe i termiczne;
- śpiwory;
- podkładki pod materac do spania z wodoodpornej folii aluminiowej;
- materace;
- ubrania (nowe) głównie bielizna i skarpetki;
- płaszcze przeciwdeszczowe;
- środki higieny i czystości: płyny do kąpieli / pod prysznic / mydło, dezodoranty, pasta do zębów, szczoteczki do zębów, grzebienie;
- bielizna damska, męska, dziecięca;
- podpaski;
- pampersy;
- pieluchy dla dorosłych;
- papier toaletowy i ręczniki papierowe;
- ręczniki (w tym z mikrofibry);
- worki na śmieci;
- środki dezyfekujące / alkohol do dezynfekcji;
- maski filtrujące lub jednorazowe.

ŻYWNOŚĆ:
- woda;
- żywność do szybkiego przygotowania (instant), także dla dzieci;
- batony (w tym energetyczne);
- bakalie, orzechy;
- konserwy;
- makarony, płatki zbożowe do szybkiego przygotowania, kaszki dla dzieci, musy dla dzieci;
- narzędzia kuchenne jednorazowego lub wielokrotnego użytku: talerz głęboki, łyżka, widelec, nóż, szkło (silikon spożywczy lub plastik).

INNE:
- zapałki;
- baterie, powerbanki;
- oświetlenie, w tym latarki;
- świece;
- zestawy pierwszej pomocy;

Dary można przynosić do MOKSiR, świetlic wiejskich, Przedszkola nr 1 w godzinach podanych na plakatach, stronach internetowych i w mediach społecznościowych. Tam także pojawiać się będą ogłoszenia o konkretnych potrzebach, w miarę zakwaterowania na terenie gminy kolejnych uchodźców z Ukrainy.

Utworzono także specjalne konto, na które można wpłacać pieniądze. Informacje szczegółowe na plakatach i w internecie.

Rodziny z naszych parafii użyczające gościny uciekającym z Ukrainy proszone są o zgłaszanie informacji do Urzędu Miejskiego. Adresy mailowe podane są na stronie urzędu.

Dla uchodźców uruchomiono infolinię w języku ukraińskim. Numer na stronie Urzędu Miejskiego.

Wszystkim dziękujemy za otwarte serca.

Bernard Kowol
oprac. BK

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz