22 lutego 2022

Szkolnictwo zawodowe w kontekście potrzeb polskiego przemysłu. Rafamet S.A. daje możliwości przyszłym specjalistom

Reaktywacja polskiego szkolnictwa zawodowego obserwowana jest już od kilku lat. Doskonale zdaje sobie z tego sprawę Rafamet S.A., który od wielu lat współpracuje z raciborskim "Mechanikiem" umożliwiając uczniom m.in. odbywanie praktyk zawodowych.

 

Po okresie promowania szkół ogólnokształcących, niewystarczającego wsparcia szkół zawodowych oraz zaniedbywania ich rozwoju realia rynkowe doprowadziły do zmian w podejściu właśnie do edukacji przyszłych specjalistów. Doskonale zdaje sobie z tego sprawę Rafamet S.A., który od wielu lat współpracuje z raciborskim "Mechanikiem" umożliwiając uczniom m.in. odbywanie praktyk zawodowych.

Stale rozwijający się i nowoczesny przemysł stawia obecnie na zawodowców. Osoby z wykształceniem technicznym są pożądani w wielu firmach przemysłowych. Ich wiedza i umiejętności odpowiadają na potrzeby współczesnych przedsiębiorstw. Jednak mimo tak ogromnego zapotrzebowania, w województwie śląskim nadal wyraźnie widoczny jest deficyt pewnych zawodów. Dla Fabryki Obrabiarek Rafamet są to elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy oraz ślusarze. Warto jednak zaznaczyć, że firma daje ogromne możliwości zarówno uczniom szkół technicznych w formie praktyk, a także jako przyszły pracodawca.

Rafamet S.A. wspiera szkolnictwo zawodowe
Coraz większym zainteresowaniem cieszą się technika i szkoły branżowe. Mają one coraz częściej w swojej ofercie kierunki dostosowane właśnie do potrzeb nowoczesnego przemysłu, a także te, które przygotowują młodych ludzi do pracy w koncepcji oraz środowisku Przemysłu 4.0. Mowa o takich kierunkach jak: mechatronika, automatyka, robotyka, elektronika czy też informatyka. - Raciborskie placówki mają spory potencjał w kwestii nauczania zawodowego. Od lat współpracujemy z raciborskim "Mechanikiem" umożliwiając jego uczniom odbywanie u nas praktyk. Taka forma nauki to możliwość pracy ze specjalistycznym sprzętem oraz nabywanie cennych umiejętności, które z pewnością zaprocentują w przyszłej karierze zawodowej - wyjaśnia Irena Baron, planista ds. marketingu w Rafamet S.A.


W tym kontekście należy zaznaczyć, iż Rafamet S.A. współpracuje z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 "Mechanik" w Raciborzu. Rafamet sprawuje patronat nad klasami kształcącymi w zawodzie "technik mechanik". Współpraca zakłada m.in. organizację praktyk zawodowych, a także wycieczek dydaktycznych, wykładów i spotkań umożliwiających poznanie nowoczesnych technologii stosowanych w cyklu produkcji firmy. W ten sposób Rafamet może realnie wpływać na jakość przyszłych, wyspecjalizowanych i kompetentnych kadr.

Stabilna firma doskonałym miejscem dla specjalistów
Warto zaznaczyć, że firma oferuje stabilne warunki zatrudnienia, bogaty pakiet socjalny i rozwój zawodowy w oparciu o wysokospecjalistyczne kursy i szkolenia. - To najlepsze miejsce dla osób, które chcą zdobyć doświadczenie zawodowe w niszowej branży obróbki skrawaniem. Rafamet S.A. oferuje pracę m.in. operatorom obrabiarek CNC, inżynierom serwisu obrabiarek, konstruktorom, czy mechanikom i monterom. Pożądani są także elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy, a także ślusarze. Co więcej, oprócz uczniów swoje praktyki w Kuźni Raciborskiej mogą realizować również studenci - mówi Katarzyna Stasica, specjalista ds. personalnych w Rafamet S.A.


Podczas praktyk uczniom powierza się zadania, które na co dzień realizują pracownicy firmy, są one jednak odpowiednio dopasowane do ich możliwości, a nad ich przebiegiem pieczę sprawują brygadziści. Opiekunowie wprowadzają młodych ludzi w arkana pracy firmy Rafamet i dzielą się swoimi doświadczeniami, w tym z zagranicznych wyjazdów związanych z montażem maszyn u odbiorców. - Głównym celem praktyk w firmie Rafamet jest zapoznanie uczniów z poszczególnymi etapami produkcji w sposób kompleksowy, by nabyte doświadczenie zaowocowało w przyszłych latach. Bardzo zależy nam na tym, by młodzież po ukończeniu szkoły wróciła do firmy w roli pracowników, którzy w pewnym stopniu będą już wykwalifikowani - dodaje K. Stasica.

Rafamet S.A. doskonale zdaje sobie sprawę, że w dzisiejszych czasach prawdziwi specjaliści są na wagę złota. Umożliwiając uczniom techników czy też szkół zawodowych pogłębianie umiejętności, przykłada jednocześnie rękę do rozwoju swoich potencjalnych przyszłych pracowników.

Magdalena Matusik / Adventure Media s.c.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz