21 października 2021

Uczniowie "Mechanika"zdobywają praktyczne umiejętności w Rafamecie

To już kolejna odsłona współpracy między firmą Rafamet S. A. a Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 "Mechanik" w Raciborzu. Od kilku lat uczniowie raciborskiego "Mechanika" odbywają praktyki w kuźniańskiej spółce.

 

- Głównym celem praktyk jest zapoznanie uczniów z poszczególnymi etapami produkcji w sposób kompleksowy, by nabyte doświadczenie zaowocowało w przyszłych latach, w ich dalszej karierze edukacyjno-zawodowej - mówi jeden z opiekunów praktyk, Paweł Rutowski z Rafamet S. A. Mniej więcej do końca tego roku uczniowie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Nr 2 "Mechanik" będą szkolić się pod okiem fachowców światowej klasy producenta obrabiarek.


Praktyka czyni mistrza
Uczniom powierzono zadania, które na co dzień realizują pracownicy firmy, są one jednak odpowiednio dopasowane do ich możliwości, a nad ich przebiegiem pieczę sprawują brygadziści. Opiekunowie wprowadzają młodych ludzi w arkana pracy firmy Rafamet i dzielą się swoimi doświadczeniami, w tym z zagranicznych wyjazdów związanych z montażem maszyn u odbiorców.

- Praktykanci zostali podzieleni na grupy i co tydzień pracują w innej brygadzie, dzięki czemu mają okazję zapoznać się ze specyfiką poszczególnych stanowisk produkcyjnych. Młodzi ludzie wykonują pracę w brygadach montażowo-ślusarskich, zajmują się także obróbką skrawaniem na obrabiarkach konwencjonalnych, lecz także na obrabiarkach sterowanych numerycznie - powiedział Paweł Rutowski, jeden z opiekunów praktyk w Rafamet S. A. dodając jednocześnie, że uczniowie dodatkowo zapoznają się z doborem, kalibracją oraz wydawaniem narzędzi.


Ponadto jednym z etapów praktyki zawodowej jest też zapoznawanie młodzieży z dokumentacją konstrukcyjno-technologiczną, a także poznanie procesu kontroli i zarządzania jakością. - Nie będę ukrywał, jak bardzo ważne jest poznanie nie tylko procesów budowy maszyn, ale także specyfiki ich montażu i samego procesu składania obrabiarek - dodaje Sławomir Najwer, drugi z opiekunów praktyk w Rafamet S. A.


Praktyki okiem... praktykantów
Jednym z praktykantów jest Piotr Załubski z klasy 4 AT CKZiU Nr 2 "Mechanik". - W firmie jestem na dziale montażu, gdzie mogę uczestniczyć w remoncie maszyn. Już teraz wiem, że wiedza jaką zdobywam w spółce bardzo mi się przyda do egzaminów zawodowych, a także do znalezienia przyszłej pracy. Praktyki są dla mnie bardzo ważne i cieszę się, że mogę je realizować właśnie w firmie Rafamet S. A. - mówi Piotr Załubski.


Szymon German oraz Adam Jurecki, także uczniowie 4 AT w raciborskim "Mechaniku", zgodnie twierdzą, że umiejętności jakie zdobędą w Rafamet S. A. posłużą im w przyszłości zawodowej. - Obaj jesteśmy na wydziale obróbki, gdzie m.in. uczymy się odczytywać rysunek techniczny, obsługi maszyn CNC, jak również poznawać tajniki obróbki. Praktyki w Rafamecie to dla nas pogłębianie wiedzy, którą dotychczas mogliśmy nabywać jedynie teoretycznie. Praca w takim zakładzie jak Rafamet S. A. daje nam nowe doświadczenia i bardzo cieszymy się, że "Mechanik" umożliwia nam realizowanie praktyk właśnie w takim miejscu - stwierdzili zgodnie uczniowie raciborskiego "Mechanika".

Tekst i zdjęcia: Magdalena Matusik / Adventure Media

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz