19 kwietnia 2021

Władze samorządowe oraz strażacy upamiętnili poległych saperów

W piątek, 16 kwietnia, w Święto Wojsk Inżynieryjnych, popularnie zwane Dniem Sapera, przedstawiciele władz samorządowych Gminy Kuźnia Raciborska w asyście strażaków OSP uczcili pamięć tych, którzy w czasie wykonywania swoich obowiązków stracili życie.


Złożenie wieńców i zapalenie zniczy odbyło się na płycie Pomnika Zwycięstwa, na którym w październiku ubiegłego roku zamontowano tablicę upamiętniającą trzech saperów z 6. Batalionu Powietrznodesantowego z Gliwic, którzy zginęli w kuźniańskim lesie 8 października 2019 r. podczas próby unieszkodliwienia pocisków artyleryjskich.

Chwilę wcześniej strażacy z OSP Kuźnia Raciborska zapalili znicze i złożyli wiązanki kwiatów w miejscu tragedii pod nowym krzyżem, wykonanym z rozbrojonych pocisków, a postawionym przez żołnierzy z 6. batalionu. - Dziś, w Dniu Sapera w sposób szczególny pamiętamy o Tych, którzy zginęli w trakcie wykonywania czynności służbowych w Kuźni Raciborskiej. Czas nie leczy ran, ale pozwala zrozumieć - napisali strażacy na swoim profilu na Facebooku.

Tylko w okresie od stycznia do marca tego roku, patrole i grupy nurków-minerów odpowiadały na 1099 zgłoszeń, likwidując ponad 33 tys. sztuk niewybuchów, w tym 25 pocisków rakietowych, 218 bomb lotniczych, 3941 zapalników, ponad 3,5 tys. pocisków artyleryjskich, kilkaset granatów i więcej niż 25 tys. amunicji strzeleckiej.

Przypomnijmy, że Dzień Sapera upamiętnia rocznicę wydarzeń z 16 kwietnia 1945 roku, kiedy żołnierze I i II Armii WP forsowali linię Odry i Nysy Łużyckiej. W tamtym okresie saperzy wnieśli ogromny wkład w odzyskanie ziem polskich.

oprac. BK; fot. UM Kuźnia Raciborska i OSP Kuźnia Raciborska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz