23 stycznia 2020

Nauczyciel spędza ferie ucząc w WOT

Na co dzień uczy w szkole, w czasie ferii postanowił także dzielić się swoją wojskową wiedzą; jednak nie w szkolnych murach, a w 13. Śląskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. Jak podkreśla, edukacja to jego pasja, dlatego nawet w czasie wolnym chętnie uczy innych.

Podporucznik Robert Garbocz od 20 lat uczy wychowania fizycznego i edukacji dla bezpieczeństwa, jest także instruktorem w cieszyńskim batalionie lekkiej piechoty. Jak zaznacza, fakt, że może i w WOT pomagać uczniom się rozwijać daje mu niesamowitą satysfakcję.


- Tak los chciał, że moi uczniowie przyszli teraz na "szesnastkę" do Cieszyna, a okazało się, że ja dowodzę akurat tym plutonem. Percepcja na ich poziomie jest ogromna i przede wszystkim to są ludzie, którzy przyszli tu, bo chcą.

Sami uczniowie przyznają, że gdy w ramach projektu "Ferie z WOT" pojawili się w Cieszynie na szkoleniu podstawowym, widok swojego nauczyciela jako dowódcy plutonu bardzo ich zaskoczył.


- Bardzo fajna niespodzianka, bardzo się ucieszyliśmy, gdy zobaczyliśmy naszego nauczyciela. No, ale nie ma żadnej taryfy ulgowej, mimo że się znamy.

W ramach akcji "Ferie z WOT" w 13. Śląskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej w szkoleniu podstawowym udział bierze 45 kandydatów na żołnierzy. Większość z nich to uczniowie, którzy przerwę w szkolnych obowiązkach wykorzystają na tak zwaną "szesnastkę", po której złożą przysięgę wojskową i rozpoczną służbę w WOT.


W 2019 roku z projektu "Ferie z WOT" skorzystało 700 ochotników. Blisko połowa z nich była uczniami lub studentami. Deklarowali oni, że do podjęcia decyzji o założeniu munduru skłoniło ich dopasowanie terminu szkolenia do zimowej przerwy międzysemestralnej.

13. Śląska Brygada Obrony Terytorialnej rozpoczęła formowanie w 2018 roku. Obecnie w województwie śląskim służy ponad 840 terytorialsów.

Monika Ligejka / 13. ŚBOT

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz