03 grudnia 2019

Włodzimierz Wowa Brodecki zwany "Jeźdźcem pamięci" spotkał się ze szkolną młodzieżą

Włodzimierz Wowa Brodecki to niezwykła osobowość. Aktor, wielki miłośnik koni, historii i teatru, gorący patriota 22 listopada spotkał się z uczniami Szkoły Podstawowej im. Jana Wawrzynka w Kuźni Raciborskiej oraz uczniami Szkoły Podstawowej im. Jana III Sobieskiego w Rudach.

Pan Włodzimierz zagrał w 22 filmach, m. in. w takich produkcjach, jak "Ogniem i mieczem", czy "Lista Schindlera". Znany jest również jako ambasador polskiego hymnu narodowego i kawalerzysta o niesłychanym poczuciu humoru, a jednocześnie nienagannych manierach.


Żołnierski dryl pomógł mu z pewnością w realizacji swojej największej życiowej przygody, którą, jak mówi, był samotny rajd konny śladem polskich brygad kawaleryjskich z czasów II wojny światowej. W 1984 r. dotarł na koniu aż do włoskiego Monte Cassino, miejsca nieodłącznie związanego z martyrologią polskich sił zbrojnych na Zachodzie. Zwany od tej pory "jeźdźcem pamięci" lub "jeźdźcem przywracającym pamięć" stał się żywą legendą.


Mieszka w Krakowie, do Kuźni przyjechał, aby opowiedzieć o swoich rajdach konnych i zarazić młodych ósmoklasistów miłością do historii ojczystej. Okazał się być bardzo skromnym, życzliwym i dowcipnym człowiekiem, który swoją niezwykłą pasją jest w stanie poruszyć serca każdego Polaka. Z wielką cierpliwością odpowiadał też na wszystkie pytania, które zapragnęli zadać mu nasi uczniowie.


Członkowie Rady Samorządu Uczniowskiego podziękowali panu Włodzimierzowi za wspaniałą opowieść, a słuchacze nagrodzili go gromkimi brawami. Spotkanie odbyło się w piątek 22 listopada, jako przyczynek do szkolnych obchodów Święta Niepodległości.


Materiał nadesłany
Fot. SP Kuźnia Raciborska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz