19 grudnia 2019

Pilotażowa Grupy Poszukiwawczo-Ratownicza K9 WOT przeszła szkolenie w Świdnicy

Rozwój Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej K9 WOT nabiera tempa. Kilkunastu żołnierzy 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej wzięło udział w szkoleniu zorganizowanym w Świdnicy przez ratowników z wieloletnim doświadczeniem.

Nawigacja w czasie poszukiwań, przeszukanie terenu szybką trójką, planistyka, profilowanie oraz współpraca z przewodnikiem psa ratowniczego to tylko część tematów poruszonych podczas 6-dniowych warsztatów dla członków pilotażowego programu GPR K9 WOT.


Szkolenie zorganizowane dla 13. ŚBOT przez Fundację Psi Ratownicy pozwoliło "terytorialsom" podczas symulowanych akcji przekonać się, jak trudnym i odpowiedzialnym zadaniem jest udział w poszukiwaniach.

- Nasze ćwiczenia były bardzo różnorodne i często zaskakujące. Jednego dnia pełniłem niezwykle odpowiedzialną rolę planisty, którego zadaniem jest opracowanie taktyki akcji poszukiwawczej, wyznaczanie sektorów, wysyłanie zespołów w teren, analiza informacji. Z kolei innego dnia musiałem odejść od komputera i iść z zespołem w teren, gdzie moją rolą była nawigacja z wykorzystaniem GPS. Zdarzyło się, że jedna z symulowanych akcji została ogłoszona na koniec dnia, kiedy wszyscy zasiedli wygodnie do kolacji. Nie było słowa sprzeciwu. Każdy wiedział, jakie jest jego zadanie w grupie i, że trzeba działać natychmiast - powiedział ppor. Adam Dłużniak z GPR K9 WOT Śląskiej Brygady.


Ppor. Dłużniak przyznaje, że choć dużo już wiedział o pracy psów podczas akcji, to zaskoczyły go w działaniu.

- Po raz pierwszy na większą skalę miałem okazję szkolić się z psami ratowniczymi, które biorą udział w akcjach poszukiwawczych. Podczas nocnej, symulowanej akcji przekonałem się, że mając do dyspozycji nawet kamerę termowizyjną nie jestem w stanie wygrać ze zmysłami psa. Był szybszy. Odnalazł poszkodowanego w wyznaczonym do przeszukania sektorze zdecydowanie szybciej niż zrobiłby to człowiek nawet posługujący się zaawansowanym elektronicznie sprzętem - podkreślał żołnierz 13. ŚBOT.


Tak realistyczne przeprowadzenie symulowanych akcji nie byłoby możliwe, gdyby nie wsparcie Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej OSP Wałbrzych. To jej członkowie wcielili się w role zaginionych, a część z nich wraz ze swoimi psami ratowniczymi ruszyła z nawigatorami 13. ŚBOT do akcji.


- Jesteśmy pod wrażeniem Waszego zaangażowania i wiemy, że jeśli kiedyś bylibyśmy na tej samej akcji, to chętnie pójdziemy z Wami jako nawigatorami bo wiemy, że możemy Wam zaufać - mówili zgodnie podczas podsumowania szkolenia ratownicy z GPR OSP Wałbrzych.


13. Śląska Brygada Obrony Terytorialnej jako pierwsza jednostka wprowadza pilotażowy program Grup Poszukiwawczo-Ratowniczych z psami. Formacja w czerwcu rozpoczęła szkolenie nawigatorów czyli osób, które w czasie akcji idą w teren wraz z przewodnikiem i psem. Ich zadaniem jest nawigowanie zespołu w taki sposób, aby cały wskazany grupie teren został dokładnie przeszukany. Teraz rusza rekrutacja przewodników z psami. Co ważne, w WOT to nie wojsko jest właścicielem psa, a jego przewodnik, a służba psów oparta będzie o istniejące przepisy - rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych w sprawie zwierząt wykorzystywanych w akcjach ratowniczych.


W momencie, gdy pies zda egzamin klasy 0 Państwowej Straży Pożarnej, WOT podpisze z jego przewodnikiem kontrakt. Od tego momentu to wojsko przejmuje finansowanie psa począwszy od wyżywienia poprzez szkolenia i wyposażenie po pełną opiekę weterynaryjną. Z przewodnikami, których psy już mają zdane egzaminy klasy 0 lub 1 kontrakt będzie podpisywany automatycznie, gdy tylko wstąpi on do WOT. Co ważne, osoby, które działają obecnie w grupach OSP nie muszą z nich rezygnować, by zostać przewodnikiem także w WOT. Ochotnicza Straż Pożarna w czasie pokoju zawsze ma pierwszeństwo przez Wojskami Obrony Terytorialnej. Tak było chociażby w przypadku powodzi, gdzie żołnierze WOT będący jednocześnie strażakami OSP byli zwolnieni ze stawiennictwa w trybie alarmowym w związku z wykonywaniem działań w ramach swojej jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej.

Monika Ligejka / 13. ŚBOT

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz