23 września 2019

Żołnierze 13. ŚBOT przeszli pierwsze szkolenie poligonowe

Blisko 300 żołnierzy 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej wróciło właśnie z poligonu w Wędrzynie. ​To pierwsze szkolenie poligonowe śląskich "terytorialsów". Do tej pory mieli jedynie szkolenie podstawowe lub wyrównawcze​ oraz szkolenia rotacyjne w weekendy.Przez dwa tygodnie żołnierze z 13. ŚBOT doskonalili swoje umiejętności ​z zielonej taktyki. Mieli też okazję strzelać nie tylko na strzelnicy jak do tej pory, ​ale i na pasie taktycznym. Ćwiczyli także rzuty granatem oraz wysadzanie. Poligon​ w Wędrzynie to także doskonałe miejsce do czarnej taktyki, czyli szkolenia​ praktycznego, w terenie zurbanizowanym. Na poligonie jest wybudowane miasto, a w nim m. in. domy, sklep, szkoła, poczta czy też stacja kolejowa.


- Poligon to niezwykłe przeżycie, nie tylko dlatego, że zdobywamy nowe doświadczenia i szlifujemy umiejętności zdobyte w ciągu roku, ale także dlatego, ​że wzmacniamy więzi między sobą - mówią zgodnie terytorialsi.

Jak podkreśla dowódca 13. ŚBOT, płk Tomasz Białas, na poligonie żołnierze udowodnili swoją determinację.


- Szkolenie poligonowe to podsumowanie roku treningów, sprawdzenie nabytych umiejętności, ale także próba charakterów żołnierzy TSW, którzy rok wcześniej podjęli zobowiązanie służby ojczyźnie jako obywatel - żołnierz. Uczestniczący w szkoleniu żołnierze 13. ŚBOT zdali ten egzamin celująco - powiedział dowódca Śląskiej Brygady OT.

13. Śląska Brygada Obrony Terytorialnej powstała w ubiegłym roku. Obecnie ​w 13. ŚBOT służy blisko 600 terytorialsów, a brygada formuje kolejne ​bataliony - w Cieszynie, a także w województwie opolskim.


Wojska Obrony Terytorialnej jako piąty rodzaj sił zbrojnych powstały ​z początkiem 2017 roku. Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m. in. w formie przeciwdziałania ​i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych ​w sytuacjach kryzysowych. W czasie wojny WOT będzie wsparciem wojsk operacyjnych w strefie działań bezpośrednich, a poza nią stanowić będzie siłę wiodącą.

Liczebność Wojsk Obrony Terytorialnej przekroczyła już 20 tys. żołnierzy.

Monika Ligejka / 13. ŚBOT

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz