30 września 2019

Chóry ze Śląska uczciły pamięć wielkiego śląskiego poety

W ostatnią letnią niedzielę, 22 września  rudzki amfiteatr w ośrodku Buk rozbrzmiewał piękną chóralną muzyką. Chóry z całego Śląska oraz artyści soliści wzięli udział w VIII edycji festiwalu "Śladami Juliusza Rogera", która w tym roku miała wyjątkowe znaczenie.Tegoroczna impreza miała szczególny wymiar, bo 23 lutego br. minęło 200 lat od śmierci tego wielkiego człowieka, który pozostawił trwały ślad zarówno na śląskiej ziemi, jak i w ludzkiej pamięci.


Organizatorami wydarzenia był Chór im. Juliusza Rogera z Rud oraz Chór "Seraf" z Rybnika. Imprezę współorganizowali również Amfiteatr Buk w Rudach oraz miejscowa szkoła podstawowa. Patronat nad uroczystościami objęli starosta raciborski Grzegorz Swoboda oraz starosta rybnicki Damian Mrowiec. Powiat raciborski wsparł również finansowo organizację imprezy.


Postać Juliusza Rogera przybliżył zebranym Henryk Siedlaczek. Reprezentująca Starostwo Powiatowe w Raciborzu Ewa Lewandowska złożyła gratulacje i podziękowania wieloletniej dyrygent rudzkiego chóru - profesor Krystynie Lubos za troskę w kultywowaniu pamięci o patronie rudzkiego chóru.


W koncercie udział wzięli:

Chór "Seraf" z Rybnika pod dyrekcją Żanety Wojaczek;
Chór "Bel Canto" z Chudowa pod dyrekcją Barbary Jałowieckiej-Cempury;
Chór "Słowiczek" z  Katowic-Kostuchny pod dyrekcją Elżbiety Kudali;
Chór "Słowiczek" z Popielowa pod dyrekcją Doroty Fukały-Wołczyk;
Męski Zespół Kameralny "Klika Machnika" z Rydułtów;
Chór mieszany "Lutnia" z Chorzowa pod dyrekcją Łukasza Szmigiela;
Chór im. Juliusza Rogera z Rud pod dyrekcją prof. Krystyny Lubos

oraz soliści: Jan Maria Dyga i Grzegorz Płonka.

UM Kuźnia Raciborska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz