30 października 2018

Świętujemy razem. 100. rocznica Niepodległości Czech

W ubiegłą niedzielę, 28 października, 100-lecie odzyskania niepodległości świętowali nasi południowi sąsiedzi. Dzień ten upamiętnia powstanie niepodległej Czechosłowacji, po tragedii I wojny światowej. Dla Czechów to najważniejsze święto narodowe, mimo podziału na Czechy i Słowację z roku 1993 r.


Uroczystości Czeskiego Narodowego Święta Niepodległości odbyły się także w mieście Odry na Morawach - partnerskim mieście Kuźni Raciborskiej. W obchodach święta, na zaproszenie tamtejszego Starosty Miasta, Libora Helisa, uczestniczył Burmistrz Miasta Kuźnia Raciborska Paweł Macha.


Podczas uroczystości odsłonięto pamiątkową tablice, poświęconą ojcu niepodległej Czechosłowacji, pierwszemu i najdłużej urzędującemu prezydentowi Czechosłowacji - Tomaszowi Garrigue Masarykowi. Wyjątkową oprawę miało również odśpiewanie czeskiego hymnu narodowego "Kde domov muj" i słowackiego "Nad Tatrou sa blýska".


W uroczystości uczestniczyła delegacja czeskiego parlamentu, lokalne władze i licznie zgromadzeni mieszkańcy. Starosta Miasta Odry Libor Helis, przypomniał rolę kultury, języka oraz lokalnych przedsiębiorstw i myśli technicznej w budowaniu tożsamości narodowej.W okolicznościowym przemówieniu, do mieszkańców miasta Odry zwrócił się także burmistrz Paweł Macha. Wskazał na wartość idei wspólnego świętowania, na to, że w 1918 r. niepodległe państwa Czechosłowacji i Polski wróciły na mapę Europy. Przypomniał też, że Polska i Czechy, na przykładzie działania społeczności miasta Odry i Kuźnia Raciborska, to przykład budowania na podobieństwach i ubogacania się tym, co wyróżnia. Niczym, jak w rodzeństwie bliźniąt - zażartował.


Uroczystość uświetniły występy artystyczne, pokazy strojów i samochodów z epoki.

Materiał nadesłany

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz