26 września 2018

"Na kołach historii", czyli rowerowa podróż w czasie

Już w najbliższy weekend (29-30 września) z Kuźni Raciborskiej wyruszy młodzieżowa wyprawa rowerowa. Kolejny raz uczniowie i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej im. Jana Wawrzynka w Kuźni Raciborskiej udadzą się w rowerową podróż. Tym razem wyprawa odbędzie się pod hasłem "Na kołach historii".


W trakcie rajdu młodzież przejedzie ponad 130 km Szlakiem Orlich Gniazd, w samym zaś Krakowie odwiedzi miejsca związane z wydarzeniami listopada 1918 roku. W trakcie rajdu realizowany będzie projekt edycji przewodnika.


Jej podstawowym celem jest uczczenie 100-lecia odzyskania niepodległości, poznanie w aktywny, ciekawy sposób historii Polski, a także propagowanie turystyki rowerowej i aktywnego stylu życia.

O samym projekcie opowiada jej pomysłodawca, Wojciech Gdesz:

Wyprawy rowerowe stały się już dobrą wizytówką naszej kuźniańskiej szkoły. Myślę, że na taką skalę jesteśmy wśród najlepszych w kraju. Inni jeżdżą po najbliższej okolicy, tymczasem my byliśmy już rowerami w trzech krajach, od gór po Bałtyk, na wrocławskim rynku, na szczecińskich Wałach Chrobrego, przy źródłach Odry, we Frankfurcie i Ołomuńcu. To są setki kilometrów, setki zdjęć, a myślę, że też wspomnień przechowywanych w pamięci na długie lata. Do trasy tegorocznej wyprawy zainspirowała nas dyrektor Kinga Apollo, która zawsze przypomina, iż nauczyciel ma przekazywać wiedzę w sposób ciekawy, rozwijać samodzielności kreatywność.W obecnym roku szkolnym jednym z zadań szkoły jest wychowanie do wartości i kształtowanie patriotycznych postaw. Dla ucznia przejechanie trudnej rowerowej trasy z nauczycielem, wytyczonej wśród ważnych dla każdego Polaka miejsc to najlepsza lekcja szacunku dla przyrody, kraju i drugiego człowieka. Zażartowałem ostatnio na odprawie przed rajdem, że mogę obiecać im tylko znój i pot, a na końcu łzy pozytywnego wzruszenia przy fotografii na krakowskim rynku.


Młodzież kuźniańskiej szkoły pod opieką nauczycieli: Wojciecha Gdesza i Tomasza Jabłonki każdego roku przygotowuje i realizuje projekt wyprawy rowerowej. Zrealizowano już wyprawę "Od źródeł do ujścia Odry" (prawie 1000 km), "Europejski wododział" (250 km), "Przez Oderske Vrchy do Ołomuńca" (220 km) oraz "Śląsk czy Mazury" (100 km).

Materiał nadesłany

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz