16 marca 2018

Kolejny rekord zbiórki na rzecz WOŚP. Jurek Owsiak dziękuje i... kieruje apel

Do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kuźni Raciborskiej, która po raz pełniła funkcję sztabu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy nadeszło podziękowanie za zaangażowanie w tegoroczny finał. Oprócz podziękowań, list zawiera apel skierowany do społeczeństwa, a związany z planami rządu dot. ustawy o zbiórkach publicznych. Poniżej publikujemy jego treść.

Drodzy sztabowcy!

Ale daliście czadu! Nie możemy wyjść z podziwu patrząc na nasz ostatni Finał i na jego efekt!

126 373 804,34 PLN - tego nikt się nie spodziewał! Finansowy rekord to oczywiście radość, przede wszystkim dlatego, że daje nam ogromne możliwości skutecznego wsparcia oddziałów noworodkowych. Ale od początku mówiliśmy też, że dla nas dużo bardziej fenomenalny jest rekord ludzkiej solidarności, bycia ze sobą i chęci pomocy potrzebującym. Rekord oddolnej aktywności i społecznego zaangażowania. Rekord wielkich serc Polaków.

Te wszystkie rekordy to przede wszystkim Wasza zasługa! Wasza - szefów sztabów, całych sztabowych ekip i Waszych wolontariuszy. To Wy stoicie za najpiękniejszym sukcesem Orkiestry, której jesteście siłą i, której dajecie energię do działania. W imieniu całej Fundacji - kłaniamy się Wam w pas i tak szczerze i od serca - DZIĘKUJEMY.

Każda złotówka, która trafiła w wyniku Finału na konto Orkiestry ma w sobie tę dodatkową wartość Waszego zaangażowania i poświęcenia, która czyni tę złotówkę bezcenną. Poświęcimy całą naszą energię i wiedzę, by zebrane środki, jak co roku, w sposób namacalny zmieniły codzienność najmłodszych pacjentów w szpitalach. Mamy w tym ogromne doświadczenie i to robimy najlepiej od ponad ćwierćwiecza, a podstaw tego zawsze leży Wasze finałowe zaangażowanie.

W Kuźni Raciborskiej także padł rekord: zebrana kwota wyniosła 26 052,90 PLN. Zbieraliśmy, na pomoc dla dzieci, a nie na premie dla polityków.

W tym roku szczególnie potrzebujemy Waszego wsparcia także teraz, już po zamknięciu zbiórki. Nikt nie spodziewał się, że kiedy w dniu naszej akcji padały z ust jednego z polityków skandaliczne słowa skierowane w stronę Orkiestry, były one dopiero zwiastunem dużo groźniejszych planów, które bezpośrednio mogą dotknąć nasz Finał i działania wielu organizacji pozarządowych. Kilkanaście dni temu dotarł do nas projekt zmian ustawy o zbiórkach publicznych - a Finał jest największą w Polsce zbiórką publiczną! - który da ministrowi spraw wewnętrznych prawo do uznaniowego zablokowania dowolnej zbiórki, a nawet tworzy możliwość "przejęcia" zebranych środków. Jest to bulwersujący zamach na niezależność organizacji prowadzących zbiórki, a więc także i na niezależność Orkiestry. Będziemy się temu zdecydowanie przeciwstawiać.

Możecie nam pomóc na dwa sposoby. Po pierwsze - wraz z innymi organizacjami pozarządowymi zbieramy podpisy pod obywatelskim apelem w obronie zbiórek publicznych. Apel znajduje się na stronie WYBIERAMCOWSPIERAM. Chcemy, by podpisów pod nim było jak najwięcej. Pomóżcie nam zrealizować ten plan. Zaangażujcie raz jeszcze Wasze ekipy, zbudujcie lokalne poparcie dla tego działania. Dajmy sobie czas do końca miesiąca na najróżniejsze oddolne pomysły i akcje. Nie chcemy Wam nic narzucać, sami najlepiej znacie Wasze społeczności i wiecie, jak skutecznie obudzić w nich aktywność do społecznego zaangażowania. Bardzo liczymy na Wasze pomysły, kreatywność i na końcu ten najważniejszy efekt w postaci ilości podpisów.

Po drugie - część z Was działa w organizacjach pozarządowych, albo ma takie obok siebie. Organizacje mają dodatkowo możliwość poparcia listu świata ngo-sów, który znajduje się na TEJ STRONIE. Także tutaj liczymy na jak najwięcej podpisów.

Oba apele wzajemnie się uzupełniają i mają ogromne znaczenie w powstrzymaniu polityków przed ograniczaniem społeczeństwa obywatelskiego w Polsce. Każdy podpis jest na wagę złota. Tylko siłą jedności ponad podziałami mamy szansę obrony tej jednej z najważniejszych zasad współczesnego świata - niezależności organizacji pozarządowych, które już w samej nazwie mają zawartą tę fundamentalną cechę - są "poza rządem", a więc mają niezależnie realizować swoje zadania tam, gdzie z różnych przyczyn nie radzi sobie państwo. Jak wiecie, takich sfer dzisiaj w Polsce jest niemało i w interesie nas wszystkich jest to, by politycy pozwolili społecznikom robić swoje.

Liczymy na Was i z góry - dziękujemy za wsparcie! To tak naprawdę być albo nie być Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy! Bądźcie z nami!

Jurek Owsiak & WOŚP

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz