16 marca 2018

"Zapytaj Babci, zapytaj Dziadka". Edukacyjny projekt u Wawrzynka

Samorząd Uczniowski Szkoły Podstawowej im. Jana Wawrzynka w Kuźni Raciborskiej postanowił wzmocnić międzypokoleniowe więzi, organizując spotkanie w ramach projektu: "Zapytaj Babci, zapytaj Dziadka...". Idea była prosta: babcie i dziadkowie naszych uczniów dzielą się swoimi wspomnieniami z dzieciństwa.


Dzięki temu, nasi uczniowie przekonują się, jak żyli ich rówieśnicy tuż po drugiej wojnie światowej i mogą porównać ich realia z tymi panującymi obecnie. Nie da się ukryć, że współczesna młodzież żyje trochę w świecie rzeczywistym, a trochę w wirtualnych obszarach internetu. Z rozmowy z przybyłymi na spotkanie gośćmi okazało się, że da się żyć również bez tych nowoczesnych technologii, a to życie wcale nie musi być nudne i można z niego czerpać wiele radości.


Swoją obecnością w szkolnej bibliotece, które miało miejsce 26 lutego zaszczycili nas: Jadwiga Czarnota, Halina Wyjadłowska, Halina Porombka oraz Eugeniusz Bocheński. Wywiady z gośćmi przeprowadziły uczennice klasy II A gimnazjum: Aleksandra Dzedzej, Joanna Erynkwajt i Michaela Koczy. Nagrania wywiadów dokonał zaproszony przez nas do obsługi technicznej Bartosz Kozina. Gości przywitała przedstawicielka Samorządu Uczniowskiego Wiktoria Świderek, bibliotekarka Barbara Radziszewska oraz opiekun Samorządu Arkadiusz Mróz.


Jak już wspomniałem, wizyta ta miała na celu przybliżenie uczniom naszej szkoły dawniejszych zwyczajów, wspomnień starszego pokolenia na temat szkolnych przeżyć lub sposobów spędzania czasu wolnego, form dziecięcych zabaw sprzed lat itp. Okazało się, że nasi dostojni goście weszli w bardzo ciekawą interakcję z uczennicami przeprowadzającymi wywiad, tak że wydawało się, iż jest to temat nie do wyczerpania. Niestety ograniczały nas ramy czasowe, ale doszliśmy wspólnie do wniosku, że takie spotkania są nie tylko potrzebne, ale wręcz niezbędne dla budowania lepszych relacji i zrozumienia między pokoleniami.


Poza tym atmosfera była naprawdę bardzo miła. Przyjemna pogawędka przy kawie, a na dodatek w tak ciekawym towarzystwie. Koniecznie musimy to powtórzyć!


Relacja z wywiadu ukaże się wkrótce na stronie internetowej szkoły. Już dziś zapraszamy do obejrzenia tego niecodziennego wydarzenia. Mamy nadzieję, że wspólnie przysłużymy się do zacieśnienia więzi rodzinnych, a młodemu pokoleniu przypomnimy, że Babcia i Dziadek też kiedyś byli dziećmi.

Arkadiusz Mróz
fot. BK

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz