15 stycznia 2018

Ministerstwo Sprawiedliwości udzieli finansowego wsparcia kuźniańskiej szkole

Niemal pół miliona złotych może otrzymać z Ministerstwa Sprawiedliwości Urząd Miejski wraz ze Szkołą Podstawową im. Jana Wawrzynka w Kuźni Raciborskiej na zaadaptowanie piwnic w budynku szkoły, gdzie powstanie świetlica i - co najważniejsze - zlikwidowany zostanie uciążliwy zapach.


W piątek, 12 stycznia w Urzędzie Miejskim w Kuźni Raciborskiej odbyło się spotkanie władz miasta z wiceministrem sprawiedliwości Michałem Wosiem. W spotkaniu uczestniczyła również dyrektor Szkoły Podstawowej im. Jana Wawrzynka Kinga Apollo, gdyż problem, który omawiany był podczas wizyty wiceministra dotyczył głównie kuźniańskiej placówki, a ściślej - możliwości pozyskania pieniędzy na modernizację szkolnych pomieszczeń.


- Ministerstwo Sprawiedliwości jest w posiadaniu dodatkowych środków, które można przeznaczyć na finansowanie inwestycji związanych z profilaktyką trudnych zachowań. Mamy nierozwiązany dotąd problem ciasnych pomieszczeń niedzielnej szkółki aniołów stróżów, która jest świetlicą środowiskową naszej Kuźni - mówi Kinga Apollo. - W związku z tym, że korzysta z niej dość spora liczba dzieci, chcemy iść w kierunku wyremontowania całej piwnicy, w czym ministerstwo może nam pomóc - dodaje dyrektor szkoły.


Jak podkreśla w rozmowie z nami dyrektor Apollo, modernizacja piwnic pociąga za sobą coś jeszcze. Tzw. "poziom -1" jest jedynym w całym budynku szkoły, który nie został dotąd wyremontowany. Kompleksowy remont nie tylko pomógłby w utworzeniu dodatkowych pomieszczeń, ale - co istotne - doprowadziłby do całkowitej likwidacji uciążliwego zapachu, o którym długo dyskutowano przez ostatnie lata (W 2012 r. szkoła przeszła gruntowny remont posadzek na wszystkich piętrach w celu usunięcia z nich impregnatu, jakim w dużej mierze był trujący xylamit. Jedynym poziomem, w którym tego nie zrobiono, były szkolne piwnice - dop. red.).


- Remont zostałby więc przeprowadzony kompleksowo. Powstałaby nowa świetlica, a jednocześnie pozbylibyśmy się uciążliwego zapachu. Jeżeli połączymy jedno z drugim, możemy - o czym zapewnił nas wiceminister Woś - liczyć na wyposażenie świetlicy oraz zapewnić środki finansowe dla osób, które prowadzą zajęcia z dziećmi. Jeżeli złożymy wniosek i zyska on aprobatę, kwota, jaką moglibyśmy na ten cel pozyskać wynosi niemal pół miliona złotych - wyjaśnia K. Apollo.

Jak zaznacza dyrektor kuźniańskiej podstawówki, inwestycja mogłaby zostać zrealizowana w czasie wakacji, tak aby od września dzieci mogły w pełni korzystać z odnowionych pomieszczeń w zupełnie nowych warunkach i - co najważniejsze - bez wyczuwalnego już, drażniącego zapachu.

Bartosz Kozina
Fot. UM Kuźnia Raciborska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz