03 lipca 2017

Big Jump! Pokażmy społeczne poparcie dla żyjących rzek!

Klub Gaja i Koalicja Ratujmy Rzeki zaprasza wszystkich, którym los rzek nie jest obojętny do organizacji akcji BIG JUMP (European River Swimming Day) i wejścia do wody - 9 lipca (niedziela) o godzinie 15:00. Każdy może przyłączyć się do akcji, wchodząc do najbliższego akwenu lub zanurzając w nim dłonie czy stopy!


W ten sposób Europejczycy manifestują swoje poparcie dla czystych i żyjących rzek, potrzebnych ludziom i przyrodzie. Spotkajmy się razem nad rzekami, jeziorami i Morzem Bałtyckim.

Tegoroczna edycja BIG JUMP jest szczególnie istotna z powodu zagrożeń, które mogą spotkać polskie rzeki. Projekty regulacyjne i betonowanie rzek - naszego dziedzictwa narodowego nie ma nic wspólnego ze zrównoważonym gospodarowaniem zasobami przyrodniczymi. Dlatego też do akcji BIG JUMP włączyła się Koalicja Ratujmy Rzeki (KRR) zrzeszającą kilkadziesiąt organizacji pozarządowych, naukowców i obywateli. Przeczytaj więcej o Koalicji Ratujmy Rzeki.


- Nadszedł czas wspólnych działań dla dobra polskich rzek i obrony polskiej przyrody, którą powinniśmy zostawić dla przyszłych pokoleń. Pomysły regulacji takich rzek jak Wisła pochodzą z XIX wieku. Potrzebujemy teraz naszej wspólnej aktywności, by o tym mówić, a BIG JUMP jest pozytywna możliwością manifestowania naszego wsparcia dla naturalnych rzek w Polsce. Dobry stan rzek to dobra jakość naszego życia - plaże, ścieżki spacerowe i rowerowe, miejsca rekreacji - powiedział Jacek Bożek z Klubu Gaja, członek KRR.

Radosław Gawlik z EKO-UNII, członek KKR dodaje: - Regulacja rzek zwiększa zagrożenie powodziowe w Polsce. Chodzi szczególnie o wstrzymanie regulacji Odry prowadzonej w celu osiągnięcia parametrów III klasy drogi wodnej na potrzeby żeglugi. Prace powinny rzeczywiście służyć poprawie bezpieczeństwa powodziowego ludności i podnosić jakość życia mieszkańców, którzy korzystają z polskich rzek.

Swój gest na rzecz ochrony polskich rzek może wykonać każdy w każdym miejscu w Polsce, nad rzeką, jeziorem czy Bałtykiem. Połączmy wypoczynek z europejską kampanią społeczną.

Jak zorganizować własny BIG JUMP!? To proste!

Dołącz do wydarzenia BIG JUMP na FACEBOOKU Klubu Gaja.

Zaproś na wydarzenie rodzinę, przyjaciół, współpracowników, sąsiadów, zabierzcie ze sobą zwierzęta: psy czy konie.

9 lipca w niedzielę, o godz. 15:00 wejdziecie wspólnie do wody (wystarczy zanurzyć stopy lub dłonie), koniecznie zróbcie zdjęcie. BIG JUMP można zorganizować wszędzie nawet nad basenikiem w ogrodzie czy na balkonie.

Zdjęcia wraz z krótką informacją (miejscowość, nazwa akwenu, ilości osób), wyślij na adres klubgaja@klubgaja.pl. Najciekawsze zostaną opublikowane na stronie oraz funpage'u Klubu Gaja.


Pamiętaj - bądź ostrożny nad wodą!

Nad lokalnymi rzekami i Bałtykiem BIG JUMP 2017 już organizują:
- Klub Gaja - rzeka Biała w Bielsku-Białej;
- Stowarzyszenie Chodź nad Świder - rzeka Świder;
- Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA - Morze Bałtyckie;
- mieszkańcy Szczyrku - rzeka Żylica;
- mieszkańcy Wrocławia - rzeka Odra;
- Towarzystwo Przyjaciół Rzeki Iny i Głowienicy - rzeka Ina i Gowienica;
- Stepnicka Organizacja Turystyczna - Zalew Szczeciński.

W Polsce BIG JUMP koordynowany jest przez Klub Gaja przy współpracy z pomysłodawcą akcji European Rivers Network.

Więcej informacji o poprzednim BIG JUMP 2016.

Zobacz miejsca poprzednich akcji BIG JUMP na interaktywnej mapie Polski.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz