28 kwietnia 2017

Strażacy ćwiczyli w Odlewni RAFAMET [FOTO]

- Chcemy współpracować ze strażą zawodową i ochotniczą, aby zachować właściwy poziom bezpieczeństwa przeciwpożarowego - powiedział Jacek Opiela, wiceprezes Odlewni RAFAMET w trakcie ćwiczeń pożarowych, które odbyły się w środę, 26 kwietnia na terenie zakładu w Kuźni Raciborskiej.


Tego dnia, w Odlewni RAFAMET pojawiło się ponad 20 zastępów strażackich z powiatu raciborskiego. Wydarzenie zorganizowane zostało przez Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Raciborzu we współpracy z Odlewnią RAFAMET.
OSP Kuźnia Raciborska, OSP Krzanowice, OSP Cyprzanów, OSP Nędza i OSP Kobyla to tylko niektóre z zastępów Ochotniczej Straży Pożarnej, które w wyjątkowo deszczowy, kwietniowy poranek, zjawiły się na terenie Odlewni RAFAMET. Tego dnia, łącznie w kuźniańskim zakładzie pojawiło się 20 powiatowych jednostek OSP oraz dwie z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Raciborzu.
- Dziś przeprowadziliśmy ćwiczenia Kompanii Odwodowej podporządkowania wojewódzkiego. Tego typu działania organizowane są przez KP PSP w Raciborzu raz w roku. Celem szkoleń jest sprawdzenie gotowości bojowej poszczególnych jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej włączonych do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego - powiedział mł. bryg. Andrzej Charuk, naczelnik Wydziału Operacyjnego Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Raciborzu.
Jednostki OSP z powiatu raciborskiego brały udział m. in. w gaszeniu pożaru na terenie nieczynnej modelarni, udzielaniu pierwszej pomocy poszkodowanym, zabezpieczaniu sąsiednich hal oraz wycieczce szkoleniowej pozwalającej poznać specyfikę zakładu i zagrożenia, jakie mogą się pojawić na jego terenie. - W kuźniańskim zakładzie mamy do czynienia m. in. z odlewaniem ciekłego metalu, gdzie temperatura sięga 1500 stopni Celsjusza. Gdyby doszło do wycieku, niemożliwym jest gaszenie go wodą. Kolejnym problemem są duże natężenia prądu, stwarzające ogromne zagrożenie dla strażaków - mówił Andrzej Charuk. - Ćwiczenia pożarowe w Odlewni są niezwykle ważne i potrzebne po to, aby strażacy mieli okazję zapoznać się ze sprzętem, z zakładem i doskonalić swoje umiejętności. Cele, które były założone, zostały osiągnięte. Wszystko odbyło się zgodnie z założeniami - podsumował A. Charuk.

Całemu zdarzeniu przyglądali się członkowie Zarządu Odlewni RAFAMET. Jacek Opiela, wiceprezes Odlewni RAFAMET zaznaczył, że zagadnienie bezpieczeństwa pożarowego jest szczególnie ważne w takiej firmie jak Odlewnia. - Jesteśmy specyficznym zakładem. Dlatego też zagrożenia jakie mogą zaistnieć są szczególne, chociażby ze względu na ciekły metal i inne technologiczne zjawiska obecne w naszym przedsiębiorstwie. W związku z tym, waga wydarzenia była ogromna zarówno dla nas, jako zakładu, ale także dla strażaków, po to, aby mogli zapoznać się z niebezpieczeństwami, jakie mogą się pojawić na terenie przedsiębiorstwa. Dzięki temu, szczególnie jednostki OSP, miały okazję przeanalizować nasz obiekt i wyciągnąć odpowiednie wnioski ułatwiające im ewentualne działania ratowniczo-gaśnicze - wyjaśnił Jacek Opiela i dodał, że kwestia działań w chwili ryzyka pożarowego, osobom pracującym w kuźniańskim przedsiębiorstwie jest znana. - Wszyscy zostali przeszkoleni w ramach BHP. Zapoznali się też z instrukcją bezpieczeństwa pożarowego i mają świadomość działań w sytuacjach niebezpieczeństwa, co uważam za niezbędne. Jednym z wiodących celów tego typu przedsięwzięć jest stała współpraca ze strażą zawodową i ochotniczą, aby zachować właściwy poziom w obszarze działalności przeciwpożarowej - podsumował na koniec J. Opiela, wiceprezes Odlewni RAFAMET.

***

Odlewnia RAFAMET z Kuźni Raciborskiej (dawniej Zespół Odlewni RAFAMET) należy do Grupy Kapitałowej RAFAMET, gdzie podmiotem dominującym jest notowana na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych Fabryka Obrabiarek RAFAMET S. A. Odlewnia RAFAMET jest producentem odlewów żeliwnych z żeliwa szarego, sferoidalnego i stopowego. Specjalizuje się w produkcji jednostkowej i małoseryjnej odlewów ciężkich, z czego aż 70 % wyrobów jest eksportowanych. Odbiorcami są renomowani producenci maszyn zarówno w Polsce, jak i za granicą. Ponad 30 % odlewów produkowanych jest na potrzeby rynku niemieckiego. Wyroby trafiają głownie na rynek europejski, do odbiorców w Czechach, we Włoszech i Hiszpanii, na Węgry, do Norwegii i Finlandii.

Odlewnia RAFAMET współpracuje z Instytutem Odlewnictwa w Krakowie. Wykonuje odlewy na indywidualne potrzeby klientów, nowe zespoły modelowe oraz adaptacje modeli, oferuje ponadto usługi laboratoryjne, obróbkę cieplną oraz śrutowanie odlewów i konstrukcji stalowych. Przedsiębiorstwo posiada Zintegrowany System Zarządzania Jakością wg norm ISO 9001:2008 oraz ISO 14000:2004 potwierdzający wysoką jakość świadczonych usług i ich zgodność z wymaganiami ochrony środowiska.

Tekst i zdjęcia: Magdalena Matusik / Adventure Media

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz