01 kwietnia 2017

Plac Zwycięstwa zmieni swoją nazwę

Znajdujący się w centrum Kuźni Raciborskiej plac, który został oddany do użytku w 1970 roku niebawem zmieni swą nazwę. Ma to związek wprowadzeniem w życie tzw. ustawy dekomunizacyjnej.
Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej dyskutowano nad realizacją zapisów wynikających z ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej.Wiadomo, że w samej Kuźni swoje nazwy zmieni pięć ulic (Świerczewskiego, Findera, Nowotki, Krasickiego i Fornalskiej). Do tego dojdzie również Plac Zwycięstwa, któremu zaproponowano nową nazwę - Plac 50-lecia. Ma to oczywiście związek z przypadającym w tym roku jubileuszem 50-lecia nadania Kuźni Raciborskiej praw miejskich.


Jednak, by miejsce było godne nowej nazwy, konieczna będzie modernizacja placu. Przygotowania rozpoczęto już kilka lat temu, gdy rozpisano konkurs na przebudowę Placu Zwycięstwa. Teraz jest wreszcie okazja, by zaproponowane zmiany wcielić w życie.

Uroczystości związane z nadaniem wspomnianemu miejscu nowej nazwy odbędą się w czerwcu. Wtedy też odbędzie się uroczysta sesja Rady Miejskiej. Biorąc pod uwagę prestiż wydarzenia, władze miasta wystosowały kilka miesięcy temu oficjalne zaproszenie do udziału w uroczystościach dla prezydenta Andrzeja Dudy. Wczoraj do Urzędu Miejskiego z Kancelarii Prezydenta RP dotarło potwierdzenie udziału głowy państwa w kuźniańskich uroczystościach.

W obchodach udział - poza władzami miasta - wezmą również służby mundurowe, przedstawiciele zakładów pracy, organizacje pozarządowe, nauczyciele i uczniowie. Uroczystościom towarzyszyć będzie przemarsz wojskowej orkiestry (na pamiątkę przemarszów, jakie miały miejsce w Kuźni, gdy funkcjonowała tutaj jednostka wojskowa).


Koordynatorem przedsięwzięcia z ramienia szkoły będzie Wojciech Gdesz, który przed kilkoma dniami w towarzystwie mundurowego ustalał na Placu Zwycięstwa szczegóły udziału wojska oraz zabezpieczenia terenu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz