26 marca 2017

XIV Debata Oksfordzka w Kuźni Raciborskiej, czyli nic o nas bez nas [VIDEO]

Wieloletnia tradycja debat oksfordzkich w Kuźni przyzwyczaiła nas do ich wysokiego poziomu. Czternasta edycja, która odbyła się 21 marca w MOKSiR wpisała się jednak wyjątkowo w jubileusz 50-lecia uzyskania praw miejskich. Temat przewodni brzmiał: "Kuźnia Raciborska - moje miejsce?".


Krótko mówiąc, młodzież miała się zastanowić, czy Kuźnia stwarza jej odpowiednie warunki do rozwoju i pozostania tutaj na stałe. Zadanie nie było więc łatwe, bo wymagało krytycznego podejścia do sytuacji naszego miasta i gminy. Młodzież naszego Gimnazjum znakomicie poradziła sobie z tym zadaniem. Nasi uczniowie podzielili się na zwolenników i przeciwników w/w tezy przedstawiając w debacie przemyślane i trafione argumenty. Zaproszeni goście zgodnie podkreślali, że była to prawdopodobnie najlepsza z dotychczasowych debat.

Na wstępie zobaczyliśmy świetną prezentację multimedialną o naszym mieście przygotowaną przez ucznia klasy III "b" gimn. Krzysztofa Nienartowicza. Wiersz pt. "Moje miejsce" przedstawiła z kolei Martyna Burgieł z klasy II "a" gimn. Były one dobrym tłem do podjętej dyskusji.

Debata była podzielona na robocze panele, w których wzięli udział:

1. Piotr Baron, Ewelina Depta
Temat: Troska o środowisko naturalne, kopalnie, smog2. Patryk Szymik, Kamila Szryt
Temat: Społeczność lokalna, problemy demograficzne, kwestie socjalne3. Patryk Wierzchowski, Paulina Banaś
Temat: Perspektywy dla młodego człowieka4. Marek Czyszczoń, Marta Szostak
Temat: Czas wolny, kultura, sport, rekreacja5. Natalia Nienartowicz, Michał Kuśma
Temat: Sukcesy i porażki (nasze osiągnięcia i braki)Na zakończenie, po wystąpieniach gości, wszyscy obecni mieli zdecydować, które argumenty ostatecznie ich przekonały. Okazało się, że marszałek debaty (Patryk Gaweł) oraz sekretarz (Karolina Leonowicz) mieli niemały problem z wyłonieniem zwycięzcy. Ostatecznie jednak niewielką większość głosów uzyskała strona propozycji, czyli entuzjaści naszego miasta. Nasze wspólne spotkanie zakończyło się krótkim programem artystycznym. Pani Maria Minko przygotowała ze swoim szkolnym chórem dwie piosenki wpisujące się w tematykę debaty. Jedna z nich została przez nią skomponowana specjalnie na tę okoliczność do słów pana Jana Kluski.Koordynatorem przygotowania tegorocznej debaty była pani Sabina Chroboczek-Wierzchowska, za merytoryczną jakość wystąpień odpowiadali zaś panowie: Kazimierz Szczepanik i Arkadiusz Mróz. Uroczystość prowadziły przedstawicielki Samorządu Uczniowskiego Gimnazjum: Julia Gąska oraz Patrycja Ogonowska (kl. II "a" gimn.).Podczas spotkania miały też miejsce bardzo miłe uroczystości. Pierwszą z nich było wręczenie Stypendiów Burmistrza Miasta dla najlepszych gimnazjalistów (Marek Czyszczoń, Patryk Szymik oraz Piotr Baron - wszyscy z klasy III "a" gimn.). Drugą było oficjalne powitanie świeżo upieczonego wicemistrza świata w brazylijskim ju-jitsu - Patryka Ogonowskiego, do niedawna również ucznia naszego Gimnazjum.Debata była dowodem na to, że nasza młodzież chce i potrafi współuczestniczyć w rozwoju swojego miasta. Jak podkreślili goście: to ona jest siłą napędową Kuźni Raciborskiej.

Tekst: Arkadiusz Mróz
Realizacja: Marcin Gałuszka-Biernacki
Montaż: Bartosz Kozina

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz