W piątek, 4 listopada w Miejskim Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Kuźni Raciborskiej odbył się wernisaż prac fotograficznych autorstwa Bartłomieja Mielnika. Wystawę tworzy 27 kolaży zdjęciowych ukazujących Racibórz z roku 1945 i ten współczesny. Na otwarciu wystawy pojawiła się... jedna osoba.
Zestawowi niezwykłych zdjęć nadano nazwę "Plomby pamięci". To unikatowa i ważna wystawa, będąca mostem rzuconym między dniem wczorajszym i dzisiejszym. Autor za pomocą kompilacji fotografii przedwojennego i dzisiejszego miasta uruchamia sekwencję pamięci o czasach minionych. Zdjęcia ujawniają dawny i lekko zapomniany urok Rynku, Ogrodowej,
Nowej, Drzymały, Opawskiej, Staszica oraz innych ulic.
Bartłomiej Mielnik nakłada czas miniony na obecny. Wkomponowuje budynki, ulice w dzisiejszą topografię miasta, ukazując to, co zostało utracone. Momentem cięcia jest rok 1945, w którym starcie bezlitosnych totalitaryzmów unicestwiło olbrzymią część tkanki miejskiej.
Dzięki pracy artysty, wypełnione zostają luki w obrazie dzisiejszego miasta. Obrazy, które dzięki temu powstały, pozwalają rozpocząć pracę nad dzisiejszym kształtem Raciborza i skłaniają do refleksji nad okrutnymi wyrokami historii.
Kolaże zostały opracowane na podstawie archiwalnych zdjęć z prywatnych zbiorów Henryka Sowika. Wystawę można oglądać do 25 listopada w godzinach otwarcia MOKSiR w sali konferencyjnej na I piętrze.
BK
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz