06 listopada 2016

Na skwerze przy ul. Arki Bożka stanęła rzeźba Antona M. Schoenawy

Anton Magnus Schoenawa - założyciel huty "Nadzieja" ("Hoffnungshütte"), która dała początek dzisiejszemu "Rafametowi" w historii Kuźni Raciborskiej zapisał się złotymi zgłoskami. Dzięki staraniom członków jednostki pomocniczej "Osiedle-Stara Kuźnia", od kilku dni wizerunek przemysłowca możemy podziwiać na skwerze pomiędzy ulicą Klasztorną i Arki Bożka.


Pierwsze prace rozpoczęły się w sierpniu, kiedy to w ramach "Akcji Lato" organizowanej przez Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji na terenie zagrody edukacyjnej Agnieszki i Bernarda Kowolów odbyły się warsztaty rzeźby w drewnie, w których udział wzięła młodzież uczestnicząca w akcji. Gościem specjalnym był Mirosław Wiszowaty z Rud, który jest również autorem rzeźby przedstawiającej Antona M. Schoenawę.

Warsztaty z rzeźby w drewnie (fot. kuzniarac.pl)

Rzeźba prezentująca kuźniańskiego przemysłowca

Prace nad rzeźbą ukończono we wrześniu. Mierzącą dwa metry figurę wykonano z drewna lipowego. Nie jest to oczywiście wierne odzwierciedlenie twórcy kuźniańskiego przemysłu, bowiem do naszych czasów przetrwała tylko jedna fotografia XIX-wiecznego przemysłowca. Rzeźba przedstawia ubranego we frak mężczyznę, który w lewej ręce trzyma kleszcze, a w prawej młot. Oba te urządzenia opiera o stojące na niewielkim cokole kowalskie kowadło.


Lada dzień przy rzeźbie zostanie postawiona tablica informacyjna, zawierająca życiorys kuźniańskiego przemysłowca. Na wiosnę natomiast figura zostanie podświetlona i obsadzona kwiatami. 

Anton Magnus Schoenawa (1810-1888)

To jednak nie koniec działań w kwestii przywoływania ważnych dla Kuźni postaci. Jak powiedział przewodniczący jednostki pomocniczej "Osiedle-Stara Kuźnia" Bernard Kowol, w przygotowaniu są tablice (formatu A0) z życiorysem Alfonsa Górnika i ks. Adama Kocura. Obaj jako rodowici kuźnianie tuż po zakończeniu I wojny światowej i powstaniach śląskich byli pierwszymi ludźmi, którzy pełnili urząd prezydenta Katowic (Górnik w latach 1922-1928, Kocur - 1928-1939).

Bartosz Kozina

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz